17,9 proc. sprawności na cienkowarstwowym module PV

17,9 proc. sprawności na cienkowarstwowym module PV
Fabryka Avancis w Torgau. Fot. Avancis

Wywodząca się z Niemiec firma Avancis poinformowała o osiągnięciu rekordowej sprawności na wyprodukowanym przez nią cienkowarstwowym module fotowoltaicznym.

Avancis osiągnął sprawność 17,93 proc. na cienkowarstwowym module CIGS w rozmiarach 30 cm x 30 cm. Firma zapewnia, że technologię, w której wykonano ten mini-moduł, przeniesie teraz na produkowane przez nią standardowe moduły w rozmiarach 1 m2, a ich moc nominalna wzrośnie do 170 Wp.
 

REKLAMA

Wyniki badania sprawności modułu Avancis przeprowadzonego przez instytut Fraunhofer ISE. 

Producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych poprawił tym samym swój wcześniejszy rekord sprawności na module wykonanym w technologii CIS, w rozmiarach 30 cm x 30 cm, wynoszący 16,6 proc. i osiągnięty w roku 2014.

Avancis pracuje nad technologiami fotowoltaicznymi już od początku lat 80. XX w. W 2009 r. firma została przejęta przez koncern Saint-Gobain, a w 2014 r. roku przejął ją chiński producent szkła i materiałów budowlanych, zatrudniający ok. 180 tys. pracowników, China National Building Materials Group Corporation (CNBM).

Avancis produkuje moduły fotowoltaiczne od 2008 r. w niemieckim mieście Torgau, 50 km na północny wschód od Lipska. Firma posiada również centrum badawczo-rozwojowe w Monachium. Początkowo firma produkowała w skali roku moduły o łącznej mocy rzędu 20 MW, ale w 2010 r. potencjał produkcji w Torgau zwiększono o 100 MW.

W 2012 r. w ramach joint venture z Hyundai uruchomiono linie produkcyjne o mocy 100 MW w południowo-koreańskim mieście Ochang.

REKLAMA

Firma zwiększa znacząco swój potencjał produkcji już po przejęciu przez CNBM. W ubiegłym roku w Chinach rozpoczęła się budowa fabryki Avancis, której potencjał produkcji w skali roku ma wynieść docelowo aż 1,5 GW.

Oferowane przez Avancis moduły z serii PowerMax® 3.5, w wersjach od 120 W do 140 W, posiadając przeciętną sprawność ma poziomie od 11,4 proc. do 13,3 proc. Ich specyfikacja jest dostępna pod tym linkiem.

Ostatni wynik Avancis to kolejny postęp w rozwoju cienkowarstwowej technologii fotowoltaicznej. Wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, niemiecka firma Manz poinformowała o osiągnięciu sprawności na module CIGS rzędu 16 proc., a zaledwie kilka dni później firma TSMC Solar, należąca do Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited, podała, że poprawiła ten wynik do 16,5 proc.

TSMC kilka miesięcy później wycofał się jednak z produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych. Natomiast Manz pracuje nad technologią CIGS razem z niemieckim instytutem ZSW, który zaledwie kilka tygodni temu pochwalił się rekordową sprawnością ogniwa CIGS na poziomie 22 proc., co pokazuje różnicę w rekordowej wydajności wykonanych w laboratorium ogniw CIGS oraz fabrycznych modułów wyprodukowanych w tej samej technologii.

W przypadku ogiw w technologii CIS rekord, ustanowiony przez japońskiego producenta Solar Frontier na próbce wielkości 0,5 cm2, to 22,3 proc. Seryjnie produkowane moduły Solar Frontier osiągają obecnie sprawność na poziomie od 12,2 proc. do 13,8 proc.

Obecnie przeciętna sprawność oferowanych na rynku modułów CIGS wynosi ok. 14 proc. Globalny potencjał produkcji modułów w tej technologii wynosi ok. 0,5 GW – 1 GW. 

Producenci modułów cienkowarstwowych podają, że mimo przeciętnie niższej sprawności niż w przypadku modułów krystalicznych, w niektórych warunkach mogą one pracować lepiej niż moduły krystaliczne. Wśród zalet modułów cienkowarstwowych wymienia się dobrą tolerancję na temperaturę, która sprawia, że CIS-y czy CIGS-y mogą produkować relatywnie więcej energii przy wyższych temperaturach niż panele krystaliczne, których produktywność spada szybciej wraz z nagrzewaniem się modułu. Dodatkowo za przewagę CIS-ów i CIGS-ów nad panelami krystalicznymi uznaje się większą efektywność w gorszych warunkach nasłonecznienia.

gramwzielone.pl