Na Opolszczyźnie może powstać największa w kraju farma PV

Na Opolszczyźnie może powstać największa w kraju farma PV
Fot. Schott Solar

W położonej w woj. opolskim gminie Otmuchów może powstać największa w Polsce farma fotowoltaiczna. W tym celu samorządowcy z Otmuchowa zgodzili się już na utworzenie spółki celowej z zewnętrznym inwestorem.

W grudniu ubiegłego roku lokalne media podały, że gmina Otmuchów chce zagospodarować zdegradowane, poprzemysłowe tereny, budując na nich farmę fotowoltaiczną i rozpoczęła w tym celu poszukiwanie partnera, z którym zrealizuje taką inwestycję.

Teraz plany Otmuchowa są bliżej realizacji, a samorządowcy z opolskiej gminy znaleźli już firmę, z którą zbudują farmę fotowoltaiczną.

REKLAMA

Jak podaje Radio Opole, w ubiegły piątek radni gminy Otmuchów zgodzili się na utworzenie spółki celowej wraz z mającą siedzibę we Wrocławiu firmą Polski Solar.

W nowej spółce 51 proc. udziałów ma objąć gmina, a 49 proc. Polski Solar, przy czym w zakresie inwestycji Otmuchów ma wziąć na siebie przygotowanie i wydzierżawienie terenów, natomiast deweloper ma przygotować inwestycję i pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.

REKLAMA

W internecie działa już strona spółki celowej Otmuchów PS Energetyka Odnawialna sp. z o.o. Znajdziemy na niej informację o planach realizacji w Otmuchowie projektu farmy fotowoltaicznej o mocy 4,76 MW.

Jeśli gmina Otmuchów i Polski Solar zrealizowałyby taką inwestycję, byłaby to największa działająca w naszym kraju farma fotowoltaiczna. Obecnie największym obiektem tego typu w Polsce jest zbudowana przez Energę w Czernikowie pod Toruniem farma fotowoltaiczna o mocy ok. 4 MW.  

Energia produkowana na farmie fotowoltaicznej w Otmuchowie ma być w pierwszej kolejności zagospodarowana lokalnie, a jej nadwyżki mają być sprzedawane na rynku hurtowym.

Mająca siedzibę we Wrocławiu firma Polski Solar informuje na swojej stronie internetowej o współpracy z gminami z terenu woj. dolnośląskiego i opolskiego w ramach projektu mającego na celu zwiększenie ich niezależności energetycznej poprzez budowę naziemnych farm fotowoltaicznych i realizację kompleksowych projektów mikroinstalacji PV. 

gramwzielone.pl