Jakie moduły fotowoltaiczne najczęściej montują instalatorzy w USA?

Jakie moduły fotowoltaiczne najczęściej montują instalatorzy w USA?
Fot. Team Massachusetts, flickr cc

USA to najszybciej rozwijający się na świecie rynek małych, dachowych instalacji fotowoltaicznych. Jakich marek moduły fotowoltaiczne są najczęściej montowane na amerykańskich dachach?

Tylko w 2015 r. w USA powstały instalacje fotowoltaiczne o mocy aż 7,26 GW, a ich łączny potencjał wzrósł do 27,4 GW, co wystarcza do wyprodukowania energii w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 5,4 mln amerykańskich domów. Według firmy konsultingowej GTM Research, w tym roku w USA powstanie aż 16 GW nowych systemów PV.

Ostatnio amerykańskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SEIA (Solar Energy Industries Association) podało, że w lutym br. liczba instalacji fotowoltaicznych w USA przekroczyła 1 milion. Według SEIA, powstanie kolejnego miliona instalacji PV ma zająć teraz tylko dwa lata.

REKLAMA

W ubiegłym roku nowy potencjał fotowoltaiki osiągnął 29,4-procentowy udział w nowych mocach zbudowanych w amerykańskiej energetyce. Farmy wiatrowe osiągnęły udział na poziomie 39 proc., a elektrownie gazowe – 29 proc., nie odnotowano budowy nowych elektrowni węglowych.

W USA – jak na żadnym innym rynku – duży udział w powstawaniu nowych mocy w fotowoltaice ma sektor domowych instalacji fotowoltaicznych. W ubiegłym roku wykonano w USA ponad 2 GW takich instalacji, a ten sektor notował w ostatnich czterech latach ponad 50-procentowy roczny wzrost dynamiki nowych instalacji. 

Dynamiczny rozwój rynku PV przekłada się na szybki wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze PV.  Według danych The Solar Foundation, na koniec listopada 2015 r. zatrudnienie w amerykańskiej branży fotowoltaicznej wzrosło do ponad 208,8 tys. etatów. Na podstawie ankiet przeprowadzonych w amerykańskich firmach z sektora PV, The Solar Foundation prognozuje, że to zatrudnienie wzrośnie w kolejnych 12 miesiącach do ok. 240 tys. etatów.

REKLAMA

Największy udział w zatrudnieniu w sektorze PV w USA mają instalatorzy, których za Oceanem pracuje niemal 120 tys, z czego ok. 76 tys. w Kalifornii. Ich przeciętna pensja wynosi 21 USD na godzinę (pensja handlowców oferujących systemy fotowoltaiczne to średnio 28,85 USD na godzinę).

GTM Research przedstawił zestawienie marek modułów fotowoltaicznych, które najczęściej montowali w ubiegłym roku instalatorzy w USA (w badaniu zebrano dane z najważniejszych „solarnych” stanów USA – Kalifornii, New Jersey, Arizony, Nowego Jorku, Massachusetts i Pennsylwanii).

Z analizy przedstawionej przez GTM wynika, że największy udział w rynku modułów wykorzystywanych w domowych instalacjach fotowoltaicznych w USA ma chińska Trina Solar (15,3 proc.), mający siedzbię w Singapurze REC (13,2 proc.), amerykański SunPower (11,2 proc.), chiński Yingli (10,7 proc.), a także wywodzący się z Niemiec, ale produkujący moduły również w USA SolarWorld (9,2 proc.). Udział pozostałych producentów w rynku to razem 40,5 proc.

Większość sprzedaży modułów Trina, REC czy Yinlig generują największe firmy w amerykańskim sektorze domowej fowoltaiki – SolarCity, Vivint Solar i Sunrun. Związana z miliarderem Elonem Muskiem firma SolarCity posiadała w ubiegłym roku aż ok. 30-procentowy udział w rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA.

SolarCity ma wkrótce zastąpić zakup modułów od zewnętrznych producentów modułami produkowanymi we własnej ogromnej fabryce, która powstaje w Buffalo w stanie Nowy Jork. Docelowo produkcja ma sięgnąć 1 GW w skali roku. Pod koniec ubiegłego roku SolarCity poinformował o wyprodukowaniu modułu o rekordowej sprawności na poziomie 22,04 proc. Na pojawienie się na rynku tej technologii musimy jednak jeszcze poczekać. Obecnie w USA moduły o największej sprawności (21,5 proc.) oferuje amerykański producent SunPower.

Budowa fabryki w Buffalo ma się zakończyć za kilka miesięcy, a pełna produkcja modułów fotowoltaicznych ma ruszyć w 2017 r. SolarCity zapowiada, że jej uruchomienie to dopiero początek większych planów w sektorze PV. Póki co SolarCity ma produkować wysokosprawne, krystaliczne moduły fotowoltaiczne na pilotażowej linii produkcyjnej o mocy 100 MW w kalifornijskim Fremont.

gramwzielone.pl