10 proc. sprawności modułu fotowoltaicznego z perowskitu

10 proc. sprawności modułu fotowoltaicznego z perowskitu
Ogniwo fotowoltaiczne wykonane z perowskitu. Fot. Solliance.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych z perowskitu w ciągu zaledwie kilku lat prac nad zastosowaniem tego materiału w fotowoltaice przekroczyła 20 proc. Jednak osiągnięto ją jak na razie jedynie na wykonanych w laboratorium, mikroskopijnej wielkości próbkach ogniw. Teraz europejskie konsorcjum instytutów badawczych pochwaliło się wykonaniem całego modułu perowskitowego o sprawności rzędu 10 proc.  

Obecnie rekord sprawności ogniwa perowskitowego wynosi już ponadt 22 proc. Przeniesienie zbliżonego wyniku na większe moduły pozostaje na razie nieosiągalne. Postęp wykonali jednak naukowcy z europejskiego konsorcjum Solliance.

Solliance, konsorcjum instytutów badawczych z Holandii, Belgii i Niemiec, opracowało moduł perowskitowy o powierzchni apertury 168 cm2, złożony z 25 ogniw, którego sprawność sięga 10 proc.

REKLAMA

Twórcy modułu z perowskitu zapewniają, że wszystkie warstwy wykorzystanych w nim ogniw można produkować w relatywnie niskich temperaturach, poniżej 120 st. C, co może przełożyć się na niższe koszty produkcji niż w przypadku tradycyjnych procesów wymagających wyższych temperatur. Dodatkowo Solliance zapewnia, że ogniwa i moduły można wykonać za pomocą dostępnych technologii produkcji.

REKLAMA

Solliance informuje, że może teraz wykorzystać podobne rozwiązania do zwiększenia sprawności modułu perowskitowego do 15 proc.

Naukowcy z europejskiego konsorcjum pracują jednocześnie nad zwiększeniem żywotności ogniw perowskitowych w naturalnym środowisku. Szybka degradacja perowskitów pozostaje główną barierą w rozwoju technologii perowskitowych w fotowoltaice.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych: ECN, imec, TNO, Holst Centre, TU/e, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytetów w Hasselt i Delft. Po stronie biznesowej partnerami Solliance są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic.

gramwzielone.pl