Słoneczny samolot wylądował w Oklahomie

Słoneczny samolot wylądował w Oklahomie
Fot. SolarImpulse

Napędzany wyłącznie energią słoneczną samolot Solar Impulse lądując w Oklahomie pokonał kolejny odcinek trasy w spektakularnej podróży dookoła świata.

Pilotowany tym razem przez Bertranda Piccarda samolot Solar Impulse wystartował z lotniska Phoenix Goodyear Airport w Arizonie wczoraj o godz. 3.50 rano czasu lokalnego i po podróży trwającej 18 godzin i 10 minut wylądował w Tulsa International Airport w Oklahomie. Samolot pokonał 1,57 tys. km., lecąc na maksymalnej wysokości 6,7 tys. metrów i ze średnią prędkością 86,4 km/godz.

Przelot do Oklahomy był trzecim z kolei po przerwie w misji Solar Impulse spowodowanej awarią baterii gromadzących energię produkowaną przez znajdujące się na poszyciu samolotu ogniwa słoneczne. W tym roku Solar Impulse dokonał już przelotów z Hawajów do Kalifornii i następnie do Phoenix. Kolejny przelot Solar Impulse wykona drugi z pilotów Solar Impulse Andre Borschberg.

REKLAMA
REKLAMA

Misja Solar Impulse rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Jednak po pokonaniu swojego najdłuższego odcinka trasy – przelotu z Japonii na Hawaje – awarii uległy baterie gromadzące energię wyprodukowaną przez ogniwa słoneczne. Załoga Solar Impulse musiała przerwać swoją misję, naprawić usterki i poczekać niemal rok na dobre warunki pogodowe, umożliwiające kontynuowanie misji.

Samolot ma zakończyć przelot dookoła świata lądowaniem w Abu Dhabi, skąd wyruszył w marcu 2015 r.

Solar Impulse jest wykonany w większości z włókna węglowego, a na jego poszyciu umieszczono 17 248 ogniw słonecznych. Produkowana przez nie energia jest na bieżąco zużywana przez napędzające samolot cztery silniki, z których moc każdego wynosi 13,5 kW, lub trafia do czterech baterii, z których moc każdej wynosi po 38,5 kWh i dzięki którym samolot może kontynuować lot w nocy. Solar Impulse waży 2300 kg, czyli odpowiada wadze pustego samochodu osobowego, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 72 m i jest większa niż w ogromnym Boeingu 747. Samolot ma lecieć na średniej wysokości 5,8 tys. metrów, z prędkością około 50-100 km/h.

gramwzielone.pl