Rynek trackerów w USA rośnie o 135 proc.

Rynek trackerów w USA rośnie o 135 proc.
Foto. NEXTracker

Według analiz firmy konsultingowej IHS Research, na dynamicznym rozwoju fotowoltaiki w USA korzysta rynek trackerów, czyli konstrukcji umożliwiających podążanie modułów fotowoltaicznych za słońcem. W ubiegłym roku sprzedaż takich urządzeń w Ameryce Północnej wzrosła o 135 proc. sięgając poziomu 5,5 GW.

Największym wygranym boomu na trackery w USA jest amerykańska firma NEXTracker, która w zestawieniu największych producentów awansowała w ubiegłym roku z pozycji 4. na 1. Lider z 2014 r., amerykański Array Technologies, spadł na miejsce 2., a trzecią pozycję utrzymał First Solar. W pierwszej piątce największych producentów trackerów w USA znalazły się jeszcze SunPower oraz Sun Action Trackers.

Deweloperzy farm fotowoltaicznych w USA budując farmy fotowoltaiczne, stawiają na technologię trackerów jednoosiowych, czyli poruszających się w osi poziomej.

REKLAMA

Dwie z wyżej wymienionych firm – First Solar i SunPower – to jednocześnie czołowi deweloperzy dużych farm fotowoltaicznych, którzy do montażu modułów (które także produkują sami) wykorzystują produkowane przez siebie konstrukcje.

W sumie udział czołowej „piątki” największych producentów trackerów w Ameryce Północnej sięgnął w ubiegłym roku aż 90 proc.

REKLAMA

IHS zauważa, że aktywni w USA są także europejscy producenci trackerów, do których zalicza firmy Exosun, Clavijo, Ideematec, Soltec oraz Optimum Tracker.

USA to największy rynek systemów fotowoltaicznych na trakcerach. W Europie zdecydowanie częściej naziemne farmy PV montuje się na konstrukcjach statycznych.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, w której wykorzystano instalacje nadążne, znajduje się w położonej w Małopolsce miejscowości Jadowniki. Jej moc wynosi 1 MW.

Hiszpański producent Meca Solar, który dostarczył jednoosiowe trackery na tą farmę fotowoltaiczną, oszacował, że dzięki ich wykorzystaniu uzysk energii wyniesie w skali roku około 1120 MWh, czyli mniej więcej o 10-15 proc. więcej niż w przypadku prognozy dla takiej samej instalacji na konstrukcji statycznej. 

gramwzielone.pl