Trina Solar traci pozycję lidera w produkcji modułów PV

Trina Solar traci pozycję lidera w produkcji modułów PV
Fot. Suntech

Największym producentem modułów fotowoltaicznych na świecie w 2015 r., biorąc pod uwagę wolumen sprzedaży, była chińska Trina Solar. W pierwszym kwartale br. wyprzedził ją jednak inny producent z Chin.

Według PV Tech, w ubiegłym roku najwięcej modułów na świecie sprzedała Trina Solar, a następnie Canadian Solar, JinkoSolar, JA Solar, a dopiero na 5. miejscu uplasowała się pierwsza firma spoza Chin – koreańska Hanwha Q Cells. 

W 2015 r. Trina Solar sprzedała moduły fotowoltaiczne o mocy aż 5,74 GW, z czego tylko w ostatnim kwartale 2015 r. – 1,78 GW. Do tego wyniku nie zbliżył się żaden z pozostałych liderów rynku producentów modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA
REKLAMA

W I kwartale br. wolumen sprzedaży Trina Solar przebił jednak inny producent z Chin – JinkoSolar, który w pierwszych trzech miesiącach br. sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,6 GW, z czego 166 MW na potrzeby spółek z tej samej grupy. Natomiast Trina Solar poinformowała o sprzedaży w I kwartale br. modułów o mocy 1,423 GW, z czego tylko 52,9 MW sprzedano innym spółkom z grupy Trina Solar.

W obecnym kwartale JinkoSolar chce sprzedać moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,6-1,7 GW, natomiast prognoza Trina Solar zakłada sprzedaż od 1,5 do 1,6 GW. Całoroczna prognoza Trina Solar zakłada sprzedaż w 2016 r. modułów o potencjale rzędu 6,3 GW do 6,55 GW. Prognoza JinkoSolar to natomiast 6 GW – 6,5 GW.

Drugi największy producent modułów fotowoltaicznych w zestawieniu za zeszły rok – Canadian Solar – chce w 2016 r. odnotować sprzedaż na poziomie 5,4 – 5,5 GW. 

gramwzielone.pl