Solar Impulse wylądował w Nowym Jorku. Teraz Atlantyk

Solar Impulse wylądował w Nowym Jorku. Teraz Atlantyk
Solar Impulse w przelocie nad Statuą Wolności. Fot. Solar Impulse, flickr cc

Samolot napędzany wyłącznie energią słoneczną jest już w Nowym Jorku. Teraz drugi z najtrudniejszych etapów przelotu dookoła świata. Po spektakularnym przelocie nad Pacyfikiem i kolejnych lotach z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA, Solar Impulse musi pokonać teraz Atlantyk.

W kolejnym locie w misji dookoła świata pilotowany tym razem przez André Borschberga słoneczny samolot wystartował z Lehigh Valley International Airport w Pensylwanii w dniu 11 lipca o godz. 23.18 czasu lokalnego i po locie trwającym 4 godziny i 41 minut, i pokonaniu dystansu 265 km, wylądował na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Samolot leciał ze średnią prędkością 57 km/godz, osiągając w najwyższym punkcie wysokość zaledwie 915 m. 

Przelot z Pensylwanii do Nowego Jorku był już 14. w podróży dookoła świata samolotu napędzanego wyłącznie energią słoneczną. Samolot jest pilotowany na zmianę przez Szwajcarów André Borschberga i Bertranda Piccarda. Misja Solar Impulse rozpoczęłą się w marcu 2015 r. przelotem z Abu Dhabi do stolicy Omamu Muscatu. Jak na razie najtrudniejszym etapem był przelot nad Pacyfikiem. Przelot z japońskiego miasta Nagoya na Hawaje trwał 120 godzin i w tym czasie samolot pokonał 8,9 tys. km.

REKLAMA

Podczas tego lotu awarii uległy baterie gromadzące energię z ogniw słonecznych umieszczonych na poszyciu samolotu. W efekcie misja Solar Impulse została przerwana na niemal rok. Oprócz konieczności wymiany baterii i przetestowania nowych rozwiązań, załoga Solar Impulse musiała poczekać na warunki pogodowe umożliwiające wykonanie kolejnych lotów, czyli do wiosny br.

REKLAMA

Teraz Solar Impulse pilotowany przez Piccarda ma pokonać Atlantyk lądując w północnej Afryce lub na Płw. Iberyjskim. Spektakularna misja zakończy się lądowaniem w Abu Dhabi.

W konstrukcji samolotu Solar Impulse 2 wykorzystano ponad 17 tys. ogniw fotowoltaicznych. Samolot ma lecieć na średniej wysokości 5,8 tys. metrów, z prędkością około 50-100 km/godz. W nocy samolot jest napędzany dzięki energii zgromadzonej w bateriach litowo-jonowych.

Przelot Solar Impulse nad Nowym Jorkiem:

gramwzielone.pl