Nowa oferta EDF dla prosumentów. W kierunku off-grid

Nowa oferta EDF dla prosumentów. W kierunku off-grid
Fot. EDF

Francuski koncern energetyczny EDF zmienia ofertę adresowaną do prosumentów. Teraz będzie oferować instalacje fotowoltaiczne przeznaczone wyłącznie do produkcji energii na własny użytek. W zwiększeniu poziomu autokonsumpcji jak zapewnia EDF nawet do 99 proc. – pomóc ma wykorzystanie domowych magazynów energii.

Do europejskich koncernów energetycznych, które uruchamiają ofertę dla prosumentów zakładającą możliwość magazynowania nadwyżek energii, dołącza francuski EDF.

Niedawno ofertę dla prosumentów zakładającą wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii przedstawił niemiecki E.ON. Teraz w tym kierunku idzie największy koncern energetyczny we Francji.

REKLAMA

Należąca do francuskiego EDF spółka EDF Energies Nouvelles w ramach oferty skierowanej do prosumentów proponowała im m.in. 20-letni leasing domowych instalacji. Teraz francuski koncern skupi się w swojej ofercie dla prosumentów tylko na instalacjach z przeznaczeniem produkcji energii wyłącznie na użytek własny.

Jak informuje EDF, w ubiegłym roku we Francji przybyło około 2 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych, a w tym roku podobną liczbę domowych instalacji wykonano już wiosną. To pokazuje wzrost zainteresowania Francuzów domowymi systemami PV.

Klientami EDF we Francji jest ok. 25 milionów gospodarstw domowych. Do tej pory francuski koncern zamontował u swoich klientów ponad 500 domowych systemów PV.

EDF zapewnia, że w ramach nowej oferty przed wykonaniem instalacji jego pracownicy przeanalizują profil zużycia energii u swoich klientów i w ten sposób dobierą wielkość instalacji.

REKLAMA

Francuski koncern zapewnia ponadto, że chce pomóc swoim klientom w optymalizacji autokonsumpcji dzięki rozwiązaniom pozwalającym na zarządzanie zużyciem energii i zmianom zachowań pozalającym na dopasowanie zużycia energii do generacji z PV – m. in. poprzez wykorzystanie wody ogrzewanej dzięki boilerom w momencie posiadania nadwyżek produkowanej energii. Kontrola zużycia energii ma się odbywać dzięki specjalnej aplikacji na smartfony czy tablety.

Dodatkowo EDF ma włączyć do swojej oferty domowe magazyny energii bazujące na technologii litowo-jonowej.

Jak zapewnia Benjamin Declas, odpowiedzialny za rozwój oferty EDF dla francuskich prosumentów, wykorzystanie domowego magazynu energii ma pozwolić na autokonsumpcję nawet 99 proc. energii produkowanej z domowej instalacji fotowoltaicznej.

Jak wynika z analiz EDF, poziom autokonsumpcji u jego dotychczasowych klientów posiadajacych domową instalację fotowoltaiczną bez opcji magazynowania energii wynosił przeciętnie 40 proc.

EDF zaoferuje francuskim prosumentom instalacje fotowoltaiczne o mocy od ok. 1 kW do 5 kW. Wykorzystanie magazynu energii w ramach prosumenckiej oferty o nazwie Mon Soleil et Moi będzie opcjonalne.

Bez możliwości sprzedaży nadwyżek niewykorzystanej energii choćby w systemie taryf gwarantowanych, opłacalność inwestycji, którą chce zaoferować EDF swoim klientom, będzie zależeć w całości od cen energii z sieci, której francuscy prosumenci nie kupią dzięki temu, że wyprodukowali energię samemu.

Pod tym względem korzystniejsza może być oferta, z której skorzystają niemieccy klienci E.ON. Ceny energii dla gospodarstw domowych w Niemczech wynoszą obecnie około 0,3 euro/kWh. Tymczasem we Francji ten koszt wynosi przeciętnie ok. 0,16-17 euro/kWh i jest tylko nieco wyższy od przeciętnego kosztu energii dla polskich gospodarstw domowych. To poniżej średniej ceny energii dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej, która wynosi według Eurostatu ok. 0,21 euro/kWh. 

gramwzielone.pl