Program IBC SOLAR-PV Manager

Program IBC SOLAR-PV Manager
Fot. IBC SOLAR-PV Manager

Jedyne oprogramowanie na rynku branży fotowoltaicznej z funkcją projektowania systemów dla własnej konsumpcji.

Dla większości firm działających w branży fotowoltaicznej program PV Manager firmy IBC SOLAR jest aplikacją powszechnie znaną i cenioną. Od ponad kilku lat oprogramowanie jest nieustannie rozwijane przez nasz zespół R&D, który kieruje się sugestiami Partnerów, zmieniającymi się rozwiązaniami technicznymi oraz rodzajami instalacji fotowoltaicznych.

W ciągu tego czasu PV Manager przeszedł ewolucyjny proces, od podstawowego „kalkulatora“, służącego tylko do obliczeń wielkości instalacji, do kompleksowego oprogramowania, który z powodzeniem może pełnić rolę asystenta w branży fotowoltaicznej. PV Manager pozwala na prowadzenie bazy klientów, projektowanie instalacji, symulowanie efektu zacienienia, dobór odpowiednich komponentów monitorujących, przygotowanie raportów oraz schematów elektrycznych dotyczących instalacji, wyliczenie czasu zwrotu inwestycji oraz na wydrukowania oferty wraz z kompletną dokumentacją techniczną. Obecna wersja programu jest wersją on-line, dzięki czemu użytkownik ma zawsze dostęp do najnowszych produktów i rozwiązań technologicznych oferowanych przez firmę IBC SOLAR.

REKLAMA

Program posiada intuicyjny interface, który prowadzi użytkownika od wpisania podstawowych danych odnośnie projektu, poprzez wybór lokalizacji, dla której automatycznie oblicza wartość promieniowania słonecznego przy pomocy algorytmu Geo Model.

Zaawansowany silnik graficzny pozwala na tworzenie precyzyjnych projektów odzworowując w najdokładniejszym stopniu miejsce instalacji, dzięki czemu użytkownik może przeprowadzić symulację potencjalnego zacienienia paneli fotowoltaicznych zarówno poprzez obiekty występujące bezpośrednio na dachu jak i sąsiadujące budynki i inne obiekty.

Program w sposób łatwy i prosty pomaga dobierać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne oferowane przez firmę IBC SOLAR, zarówno na dachy płaskie (system AeroFix), jak i dachy skośne (system Top Fix200). W zależności od pokrycia dachowego, rodzaju i wielkości podkonstrukcji czy nachylenia dachu, PV Manager projektuje odpowiednie elementy mocujące (haki dachowe, śruby kombinowane, uchwyty do blach łączonych „na rąbek“ lub system nitujący dla blach trapezowych), profile montażowe oraz uchwyty do paneli. Program zwraca uwagę na występujące problemy z przeciążeniem systemu montażowego lub zbyt małą ilością elementów kotwiących.

Dzięki symulatorowi cienia, który w różnokolorowy sposób oznacza stopień zacienienia, można łatwo stwierdzić efektywność działania zacienionego pojedynczego panela czy całego systemu. Pozwala to ustalić optymalne miejsce ich umieszczenia.

Dobór odpowiedniego falownika w PV Manager nie stanowi żadnego problemu. Program automatycznie oblicza propozycje dla danej instalacji według szerokiej gamy wytycznych zarówno po stronie technicznej jak i ekonomicznej. Program uzwględnia między innymi techniczne warunki instalacji, takie jak:

 • instalacje 1-fazowe i 3-fazowe,
 • moc bierną przesyłu,
 • współczynnik mocy (cos fi),
 • uwzględnienie dyrektywy niskonapięciowej VDE,
 • uzwględnienie normy IEC 61730 (kwalifikacja bezpieczeństwa paneli fotowoltaicznych),
 • projektowanie instalacji z zabezpieczeniami przepięciowymi (ochrona przed przepięciami).

Projekt umożliwia dobranie odpowiedniego systemu monitoringu i komunikacji, zarówno producenta inwerterów uwzględnionego w instalacji jak i urządzenia monitorujące produkcji IBC SOLAR.

Możemy również dobrać odpowiedni kanał komunikacyjny pomiędzy inwerterem a rejestratorem danych (RS 485, Bluetooth) jak i rejestratorem danych, a portalem monitorującym (Ethernet, WiFi, GPRS).

IBC SOLAR PV Manager to obecnie jedyne oprogramowanie, które pozwala projektować instalacje fotowoltaiczne wraz z doborem odpowiedniego systemu magazynowania energii, według wytycznych takich jak:

 • roczne zużycie energii,
 • profil odbioru energii (gospodarstwo domowe, gospodarstwo rolne, przemysł i handel),
 • parametry techniczne dotyczące systemu akumulatorów (całkowita pojemność, maksymalny prąd ładowania, maksymalny procent rozładowania itd.).

Końcowym etapem projektowania instalacji w PV Manager jest obliczenie odpowiedniej ilości stringów (łańcuchów), dobór okablowania po stronie DC oraz AC,  a także dodatkowych zabezpieczeń przepięciowych i nadprądowych.

Wszystkie wymienione wyżej etapy projektowania instalacji można wydrukować w formie raportu (od formatu A4 do A0), dołączając w ten sposób powstałą dokumentację techniczną do oferty handlowej, co pozwoli Państwu w sposób profesjonalny zaprezentować projekt instalacji.

REKLAMA

Więcej informacji na temat programu IBC SOLAR PV Manager mogą Państwo uzyskać pod numerami:

 • +48717072920
 • +48717072921
 • +48717072922

Więcej informacji o IBC SOLAR można znaleźć na stronie internetowej:

www.ibc-solar.pl

www.facebook.com/ibcsolarpl

Ze słonecznymi pozdrowieniami,

Zespół IBC SOLAR

artykuł sponsorowany