Prace nad ogniwami CIGS przyspieszyły. Kolejny dowód

Prace nad ogniwami CIGS przyspieszyły. Kolejny dowód
Fot. ZSW

Naukowcy pracujący nad ogniwami fotowoltaicznymi w technologiach cienkowarstwowych w ostatnich miesiącach notują szybkie postępy, systematycznie ulepszając ich sprawność. Niemiecki instytut ZSW właśnie ogłosił nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego w cienkowarstwowej technologii CIGS. 

Naukowcy z niemieckiego instytutu ZSW opracowali cienkowarstwowe ogniwo fotowoltaiczne w technologii CIGS, którego sprawność wynosi 22,6 proc. Ten wynik został osiągnięty na próbce ogniwa wielkości 0,5 cm2.

Tym samym niemiecki instytut poprawił swój wcześniejszy rekord o 0,6 pkt proc., a także o 0,3 proc. wynik ustanowiony niedawno w Japonii.

REKLAMA

W komunikacie na ten temat ZSW zauważa postęp, jaki dokonał się w technologii cienkowarstwowej w ostatnim czasie. – Sprawność cienkowarstwowych ogniw CIGS wzrosła w ostatnich 3 latach bardziej niż w ciągu wcześniejszych 15 lat. Wraz ze wzrostem sprawności, spada koszt energii słonecznej – czytamy w komentarzu ZSW.

PV Magazine dodaje, że w latach 1998 – 2013 rekordowa sprawność ogniw CIGS rosła przeciętnie o 0,1 pkt proc., natomiast w ostatnich latach ten wzrost wynosił średnio w skali roku 0,7 pkt proc.

REKLAMA

Mimo tych postępów w ostatnich latach zmalało znaczenie technologii CIGS na rynku fotowoltaicznym, a z produkcji ogniw i modułów CIGS zrezygnowało kilku producentów. Niewątpliwie przyczynił się do tego szybki spadek kosztów konkurencyjnej, krystalicznej technologii ogniw fotowoltaicznych, która zdominowała globalny rynek PV.

Obecnie największym producentem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CIGS/CIS jest japoński SolarFrontier z potencjałem produkcji na poziomie ok. 1 GW w skali roku.

Ekspansję na rynku cienkowarstwowej fotowotlaiki prowadził wcześniej chiński producent Hanergy (zanim tą firmę spotkały problemy finansowe), który przejął producentów Global Solar Energy, MiaSolé i Solibro.

W Polsce produkcją cienkowarstwowych ogniw i modułów fotowoltaicznych były zainteresowane poprzednie władze KGHM, do czego miedziowy potentat mógł wykorzystać w 100-procentach wydobywane przez siebie surowce. Rozpoczęto nawet postępowania zmierzające do wyboru specjalnej strefy ekonomicznej, w której miała powstać fabryka ogniw i modułów. Nowy zarząd miedziowego potentata wycofał się jednak z planów ekspansji na rynku fotowoltaicznym. 

gramwzielone.pl