Domowy zestaw PV „Plug and Play”. Instalacja w 75 minut

Domowy zestaw PV „Plug and Play”. Instalacja w 75 minut
Fot. Fraunhofer CSE

Amerykański oddział niemieckiego instytutu Fraunhofer CSE zaprezentował domowy system fotowoltaiczny, którego instalacja ma zająć zaledwie kilkadziesiąt minut. Projekt realizowany przez Franuhofer CSE wpisuje się w program amerykańskiego rządu o nazwie SunShot Initiative, którego celem jest znaczące obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznych.

W czasie tzw. 2016 Demo Day Franunhofer CSE wykonał dwa domowe systemy fotowoltaiczne w czasie po 75 minut. Pierwsza instalacja bazowała na inwerterze stringowym, a w drugiej zastosowano technologię mikroinwerterów.

Przenieśliśmy podejście do fotowoltaiki na zasadzie „Plug and Play” na następny poziom, pokazując, że inne podejście do technologii może doprowadzić do spełnienia wizji uproszczonego procesu instalacji, inspekcji, uzyskiwania pozwoleń i przyłączenia. To otwiera drogę dla wielu producentów do rozwijania oferty w rodzaju Plug and Play – komentuje dr Christian Hoepfner, szef Fraunhofer CSE.

REKLAMA

Fraunhofer CSE ma również pracować nad podejściem „Plug and Play” w zakresie większych, komercyjnych instalacji fotowoltaicznych.

Franunhofer CSE zakłada, że montaż instalacji fotowoltaicznej będzie realizowany docelowo przez ich właścicieli zgodnie z przygotowanymi instrukcjami lub przy pomocy instalatora, po uprzednim skonfigurowaniu systemu PV do specyficznych warunków. Test systemu fotowoltaicznego, potwierdzający spełnienie standardów bezpieczeństwa i zachowanie wymogów jakościowych, ma się odbywać automatycznie, zaraz po zainstalowaniu, a jego wyniki mają być od razu przesyłane za pomocą serwera do lokalnych władz i operatora. Po otrzymaniu wyników te instytucje mogą zdalnie wydać zezwolenie na uruchomienie instalacji i rozpoczęcie oddawania energii do sieci.

REKLAMA

Prezentacja zestawu „Plug and Play” przez Fraunhofer CSE to efekt zapoczątkowanego przez amerykański rząd programu SunShot Initiative, którego celem jest obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznych.

Celem SunShot Initiative jest uczynienie energetyki słonecznej konkurencyjną w stosunku do innych sposobów wytwarzania energii do roku 2020. Szczegółowy cel w ramach SunShot Initiative to dojście do kosztu produkcji energii na poziomie 0,06 USD/kWh do roku 2020.

Według GTM, przeciętny koszt inwestycji w sektorze małych dachowych instalacji fotowoltaicznych wynosił w USA w pierwszej połowie tego roku ok. 3 USD/W, z czego aż 64 proc. stanowiły koszty miękkie. Prognoza GTM mówi o spadku kosztu domowych dachowych instalacji PV o 1/3 do końca tej dekady, przy założeniu, że udział kosztów miękkich spadnie do 60 proc.

Cel SunShot Initiative to zejście z kosztami instalacji PV do 2020 r. do poziomu 1 USD/W w przypadku dużych, przemysłowych farm fotowoltaicznych, a także 1,5 USD/W w przypadku mniejszych systemów dachowych.

W ubiegłym miesiącu amerykański departament energii opublikował raport, z którego wynika, że od 2011 r. koszt montowanych w USA systemów fotowoltaicznych zmalał przeciętnie o 65 proc., a branża fotowoltaiczna zrealizowała już 70 proc. wyznaczonego na 2020 r. celu SunShot Initiative.

gramwzielone.pl