24,1 proc. Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

24,1 proc. Nowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego
Fot. SunPower

Jeszcze kilka lat temu sporym wydarzeniem w branży OZE było osiągnięcie sprawności ogniwa fotowoltaicznego na poziomie powyżej 20 proc. Dzisiaj sprawność znacznie powyżej 20 proc. osiągana jest na poziomie całego modułu fotowoltaicznego. Bezsprzecznym liderem w tym zakresie jest SunPower, który szybko zbliża się do granicy 25 proc.  

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych SunPower poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności krystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 24,1 proc. Rekordowy wynik potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Do testów wykorzystano moduł, którego powierzchnia apertury wyniosła 11310,1 cm2. Dzięki sprawności na poziomie 24,1 proc. osiągnięto moc wynoszącą 272,5 W.

REKLAMA

To wynik lepszy od poprzedniego rekordu ustanowionego przez SunPower w lutym br., który wyniósł 22,8 proc. W obu przypadkach wykorzystano architekturę modułów SunPower w wersji o nazwie X-Series.

REKLAMA

Na razie rekordowy wynik na poziomie 24,1 proc. zbadano na module wykonanym w laboratorium. SunPower zapewnia jednak, że produkuje już moduły o sprawności na poziomie poprzedniego rekordu, stwierdzonego zaledwie kilka miesięcy temu.

W ubiegłym roku SunPower pobił kolejny rekord sprawności – tym razem w przypadku ogniwa fotowoltaicznego. Na wyprodukowanym przez firmę z Kalifornii pełnowymiarowym ogniwie stwierdzono sprawność rzędu 25,2 proc. 

SunPower w komunikacie na temat nowego rekordu sprawności modułu fotowoltaicznego zapewnia, że moduły z serii SunPower X-Series dają aż o 70 proc. wyższy uzysk energii w 25-letnim okresie eksploatacji, w porównaniu do dostępnych na rynku modułów o sprawności rzędu 15-18 proc.

gramwzielone.pl