Nowy inwerter ABB: 40-procentowy wzrost wydajności

Nowy inwerter ABB: 40-procentowy wzrost wydajności
Inwerter centralny ABB PVS980. Fot. ABB

ABB informuje, że nowy centralny inwerter, który wprowadza na rynek, zapewnia 40-procentowy wzrost wydajności przy zachowaniu tych samych rozmiarów inwertera. To ma się przełożyć na relatywnie mniejszą ilość inwerterów wykorzystywanych na farmach fotowoltaicznych.

ABB chwali się, że pracował nad kompaktowością inwerterów, dzięki czemu możliwe stało się zwiększenie wydajności mocy o ponad 40 procent i stworzenie urządzeń o dużej mocy znamionowej – bez zwiększania ich rozmiarów.

ABB zapewnia, że nowy inwerter dużej mocy PVS980 na napięcie 1500 VDC jest w stanie przetworzyć poprzez jeden inwerter więcej prądu stałego z paneli fotowoltaicznych, zmniejszając całkowitą liczbę falowników potrzebnych na farmie fotowoltaicznej, co pozwala zredukować koszty użytkowania elektrowni słonecznej przez cały okres jej eksploatacji.

REKLAMA

Inwerter PVS980 zaprezentowany jako projekt koncepcyjny na wystawie Intersolar w ubiegłym roku jest teraz dostępny w sprzedaży.

ABB zapewnia, że został on zaprojektowany z myślą o bezproblemowej integracji z cyfrowymi sieciami inteligentnymi, a konstrukcja ma nie pozwalać na wnikanie powietrza zewnętrznego do ważnych przedziałów inwertera, dzięki czemu urządzenie będzie mogło pracować zarówno na mrozie jak i w upale, bez negatywnego wpływu na jego funkcjonalność. Szeroki zakres temperatur eksploatacji i odporność na ciężkie warunki środowiskowe przy wykorzystaniu obudowy odpornej na wodę i pył, ma pozwalać na pracę przy niezmniejszonych parametrach znamionowych w temperaturze do 50°C.

REKLAMA

Wykorzystujący innowacyjny, zamknięty układ chłodzenia, inwerter centralny ABB nie wymaga uzupełniania płynami, nie posiada pomp ani zaworów, które należy serwisować.

ABB wszedł na rynek inwerterów fotowoltaicznych w kwietniu 2013 r. przejmująca za 1 mld dolarów amerykańskiego producenta inwerterów PowerOne. Rok później inwertery sprzedawane pod marką amerykańskiej firmy przemianowano na ABB.

ABB promuje kompleksowe rozwiązania w zakresie stacji inwerterowych dla energetyki słonecznej, włączając w to inwertery, transformatory oraz rozdzielnice. Łączna moc zainstalowana inwerterów ABB to ponad 20 GW.

Ostatnio ABB poinformowało o planach przeniesienia produkcji inwerterów z USA do Europy. Zakładane lokalizacje nowych zakładów to Estonia i Włochy. Przeniesienie produkcji ma nastąpić jeszcze w tym roku. 

red. gramwzielone.pl