Kolejny problem brytyjskiego sektora fotowoltaicznego

Kolejny problem brytyjskiego sektora fotowoltaicznego
System fotowoltaiczny na dachu fabryki Jaguara w Staffordshire. Foto: Jaguar

Brytyjskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej Solar Trade Association ostrzega, że bez reakcji ze strony rządu opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych, które należą do firm, może wzrosnąć w przyszłym roku nawet 8-krotnie.

W ostatnich latach brytyjski rynek fotowoltaiczny przechodził okres boomu, który zaowocował montażem tysięcy instalacji fotowoltaicznych m.in. na dachach brytyjskich supermarketów czy fabryk.

Instalacje fotowoltaiczne zamontowały m.in. sieć piekarni Greggs, fabryki Bentleya czy Jaguar Land Rover, a Sainsbury zainstalował 100 tys. paneli fotowoltaicznych na 210 dachach swoich sklepów.

REKLAMA

Teraz jednak opłacalność takich urządzeń może stanąć pod znakiem zapytania – w wyniku przeprowadzanej w Wielkiej Brytanii, cyklicznej ewaluacji brytyjskiego systemu podatkowego w zakresie aktywów należących do biznesu.

Brytyjskie służby podatkowe wezmą pod lupę także zamontowane w brytyjskich firmach instalacje fotowoltaiczne, aby oszacować stawkę opodatkowania.

Zdaniem Solar Trade Association (STA), to doprowadzi do 6-krotnego lub nawet 8-krotnego wzrostu opodatkowania firmowych instalacji fotowoltaicznych, co sprawi, że eksploatacja takich urządzeń może stracić uzasadnienie ekonomiczne.

STA kalkuluje, że w przypadku systemu fotowoltaicznego o mocy 100 kW roczne opodatkowanie może wzrosnąć w przyszłym roku z około 350 funtów nawet do około 2600 funtów.

REKLAMA

Jednocześnie STA zapewnia, że próbuje wpłynąć na decyzje brytyjskich władz w kwestii stawek opodatkowania firmowych instalacji PV.

Fotowoltaika jest szczególnym wyzwaniem jako technologia CAPEX-owa, gdzie zarówno koszty i subsydia zmalały drastycznie w ciągu ostatnich 5 lat. Problem w tym, że „wartość podatkowa”, która ma wejść w życie w przyszłym roku, ma niewiele wspólnego z dochodami generowanymi przez instalacje, ale za to bazuje na koszcie inwestycji – komentuje Paul Barwell, CEO Solar Trade Association.

Propozycje w tym zakresie brytyjska Valuation Office Agency ma przedstawić z końcem września br., a ewentualne zmiany wejdą w życie od kwietnia 2017 r.

Ewentualne zmiany w opodatkowaniu instalacji fotowoltaicznych nie dotkną brytyjskich gospodarstw domowych.

Podniesienie stawek opodatkowania firmowych instalacji fotowoltaicznych byłoby kolejnym ciosem w brytyjski sektor dachowych instalacji fotowoltaicznych. Kilka miesięcy temu rząd w Londynie zdecydował o drastycznym obniżeniu taryf gwarantowanych dla nowych instalacji PV. Więcej o nowych stawkach taryf na Wyspach w artykule: Ta zmiana może zabić brytyjską branżę PV. Możliwe zwolnienia nawet 18,7 tys. osób

Wielka Brytania z potencjałem 12 GW zainstalowanych systemów fotowoltaicznych to drugi po Niemczech (40 GW) największy rynek fotowoltaiczny w Europie.

gramwzielone.pl