Kolejni chińscy producenci paneli PV poza porozumieniem cenowym?

Kolejni chińscy producenci paneli PV poza porozumieniem cenowym?
Fot. stooart, flickr cc

Cła na chińskie panele fotowoltaiczne. Komisja Europejska może usunąć kolejnych producentów modułów fotowoltaicznych z Chin z tzw. porozumienia cenowego, które zwalnia import chińskich produktów z wysokich, karnych ceł. Bruksela ostrzegła jednocześnie, że jeśli naruszenia porozumienia cenowego będą kontynuowane, zaostrzy warunki importu chińskich modułów.

Chińscy producenci znajdujący się na liście porozumienia cenowego muszą przestrzegać ścisłych reguł importu do Unii Europejskiej produkowanych przez nich ogniw i modułów fotowoltaicznych, aby w ten sposób uniknąć wysokich karnych ceł. Warunkiem jest m.in. minimalna cena importu modułów, którą Komisja Europejska w różnych okresach od 2013 r. wyznaczała na poziomie ok. 0,53-0,56 EUR/W. 

Jeśli warunki porozumienia cenowego są łamane, a uchybień dopatrzą się unijni urzędnicy, wówczas dany producent może zostać usunięty z porozumienia cenowego i w takiej sytuacji import do Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokich ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. Taka decyzja KE może mieć charakter retroaktywny.

REKLAMA

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu dochodzenia prowadzącego do usunięcia z listy porozumienia cenowego trzech chińskich producentów paneli fotowoltaicznych: Osda Solar, Linuo oraz Qixin Solar Electrical Appliance. KE stwierdziła, że panele fotowoltaiczne tych firm były importowane do Unii Europejskiej jako produkty firm trzecich, co umożliwiało sprzedaż w UE po niższych cenach.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach z porozumienia cenowego usunięto inną chińską firmę Shinetime, a w przeszłości podobne kroki Bruksela podjęła w stosunku do bardziej znanych chińskich producentów ZN Shine, Canadian Solar, ET Solar czy ReneSola, a porozumienie cenowe dobrowolnie opuścił m.in. globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych Trina Solar.

W komunikacie o usunięciu z porozumienia cenowego kolejnych trzech chińskich producentów modułów fotowoltaicznych Komisja Europejska zapewnia, że poinformowała chińskie władze o naruszeniach porozumienia cenowego i ostrzegła, że jeśli podobny mechanizm naruszania ugody cenowej między KE i Pekinem będzie się powtarzał, Bruksela może zmienić zasady importu chińskich modułów fotowoltaicznych do UE.

Porozumienie cenowe zostało wprowadzone w toku negocjacji między Brukselą i Pekinem w 2013 r. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, w efekcie czego cła będą obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej do maja 2017 roku, czyil do czasu zakończenia nowego dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Ostatnio przeciwko obowiązywaniu restrykcji handlowych na import chińskich modułów fotowoltaicznych do Europy zaprotestowały we wspólnym liście 34 europejskie organizacje skupiające sektor fotowoltaiczny. Więcej na ten temat w artykule: Wezwanie do zakończenia ceł na chińskie panele PV.

gramwzielone.pl