Argentyna ufunduje 6,5 tys. off-gridowych instalacji PV

Argentyna ufunduje 6,5 tys. off-gridowych instalacji PV
Fot. Edmund Tse, flickr cc

Rząd Argentyny sfinansuje budowę 6,5 tys. instalacji fotowoltaicznych, które nie będą podłączone do sieci i których zadaniem będzie dostarczenie energii mieszkańcom żyjącym w słabo zelektryfikowanych regionach kraju.

Jak podaje „PV Magazine”, powołując się na argentyńską ambasadę w Berlinie, w celu zakupu i budowy off-gridowych instalacji fotowoltaicznych rząd w Buenos Aires przeprowadzi aukcję, do której można zgłaszać się do 10 sierpnia br. W aukcji mogą wziąć udział również zagraniczne firmy realizujące instalacje fotowoltaiczne.

Celem jest budowa niepodłączonych do sieci instalacji fotowoltaicznych w regionach: Catamarca, Chaco, Entre Ríos, La Pampa, Neuquen oraz Salta. Dzięki tym inwestycjom dostęp do energii elektrycznej ma zyskać według szacunków argentyńskiego rządu 26 tys. osób.

REKLAMA

Władze Argentyny zrealizowały już podobny projekt w 2012 r. Wówczas instalacje fotowoltaiczne zamontowano m. in. w 1,8 tys. szkół i 350 lokalnych urzędów.

REKLAMA

Dotychczasowa wartość programu finansowania off-gridowych instalacji fotowoltaicznych w Argentynie miała sięgnąć 58,2 mln USD.

Rząd Argentyny chce też inwestować w wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne, a wybrany pod koniec ubiegłego roku na stanowisko prezydenta Argentyny Mauricio Macri zapowiedział realizację największego na świecie projektu fotowoltaicznego. Argentyński rząd ma plany budowy w regionie Puna de Atacama największej na świecie elektrowni fotowoltaicznej, której moc miałaby docelowo wynieść aż 3 GW.

Udział energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w argentyńskim miksie wytwórczym póki co jest bardzo mały i wyniósł w ubiegłym roku tylko około 0,2 proc. Znacznie wyższy udział, na poziomie około 30 proc., przypada w miksie energetycznym Argentyny innej technologii OZE – energetyce wodnej. 

gramwzielone.pl