Deutsche Bank: moduły PV w USA wkrótce poniżej 0,5 USD/W

Deutsche Bank: moduły PV w USA wkrótce poniżej 0,5 USD/W
Fot. 8minutenergy

Deutsche Bank szacuje, że koszt monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych w USA może spać poniżej połowy dolara za W już pod koniec tego roku. Zdaniem DB, taki może być skutek rosnącej podaży modułów na rynku amerykańskim przy wolniejszym niż zakładano rozwoju rynku. 

Analityk Deutsche Bank Vishal Shah zwraca uwagę, że czynnikiem, który będzie wpływać korzystnie na ceny instalacji na amerykańskim rynku fotowoltaicznym, jest rosnący wolumen modułów fotowoltaicznych od chińskich producentów, które nie są objęte karnymi cłami importowymi.

Shah ocenia, że czołowi chińscy producenci modułów fotowoltaicznych, zaliczani do grupy Tier-1 i Tier-2, dodają co roku do swojego potencjału produkcji linie produkcyjne o mocy po ok. 500 MW, które są zlokalizowane poza Chinami. Dzięki temu dysponują coraz większą ilością modułów, które mogą wysyłać do USA z pominięciem wysokich, karnych ceł importowych. Analityk DB szacuje potencjał takich linii produkcyjnych obecnie na ok. 4-5 GW w skali roku.

REKLAMA

Formułując optymistyczną prognozę w zakresie przyszłych kosztów instalacji fotowoltaicznych w USA analitycy Deutsche Bank jednocześnie obniżyli prognozę wzrostu amerykańskiego potencjału PV w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej zakładali, że w 2016 r. w USA moc instalacji fotowoltaicznych wzrośnie o 15 GW, jednak teraz szacują, że będzie to 10-12 GW. DB uzasadnia obniżenie tegorocznej prognozy instalacją w USA „zaledwie” 4 GW systemów fotowoltaicznych w pierwszej połowie roku.

REKLAMA

Vishal Shah szacuje, że wobec wolniejszej niż zakładano tegorocznej dynamiki rynku w USA i rosnącej podaży modułów, ich cena na koniec 2016 spadnie, w przypadku modułów monokrystalicznych, z obecnego poziomu ok. 0,53 USD/W poniżej 0,5 USD/W.

Deutsche Bank szacuje ponadto w swojej najnowszej analizie, że obecnie koszt przemysłowych farm fotowoltaicznych w USA wynosi ok. 1,1 do 1,25 USD/W, a w ciągu 12 –18 miesięcy ten koszt może spaść do ok. 0,8 – 0,85 USD/W.

Cytowany przez „PV Magazine” Vishal Shah zauważa, że proponowana cena za energię z farm fotowoltaicznych w USA, w kontraktach zakładających uruchomienie produkcji w przyszłym roku, spada już nawet poniżej 0,04 USD/kWh. 

gramwzielone.pl