Frost & Sullivan: grid parity fotowoltaiki już w 2020 r.

Frost & Sullivan: grid parity fotowoltaiki już w 2020 r.
Fot. ABB

Firma konsultingowa Frost & Sullivan w analizie poświęconej rynkowi solarnemu wskazuje, że fotowoltaika staje się „nieodwracalnie globalnym podstawowym źródłem energii”, a koszt energii z elektrowni fotowoltaicznych wejdzie na poziom tzw. grid parity już w końcu obecnej dekady.

W najnowszym komunikacie towarzyszącym aktualizacji raportu Global Solar Power Market—2016 Frost & Sullivan ocenia, że fotowoltaika “ostatecznie dojrzewa” jako globalne źródło energii.

Obok celów w zakresie OZE, energetycznej niezależności i rozproszonej energetyki, głównym czynnikiem, który napędzał rozwój rynku, były taryfy gwarantowane za produkcję energii z fotowoltaiki. Razem ze zmianą regulacji i zachętami inwestycyjnymi, ten czynnik obniżył koszt produkcji energii słonecznej (levelised cost of electricity – LCOE) – komentuje Frost & Sullivan i dodaje, że wraz z rosnącymi korzyściami skali, zarówno dachowe i jak i naziemne instalacje fotowoltaiczne dojdą globalnie do grid parity już w roku 2020 i przyczynią się do rozwoju zdecentralizowanego rynku energii.

REKLAMA

Frost & Sullivan wylicza, że przychody rynku PV w ubiegłym roku sięgnęły 113,75 mld dolarów i powinny rosnąć o 9,5 proc. (CAGR), sięgając 179,13 mld dolarów w roku 2020. W tym samym czasie instalowany co roku potencjał fotowoltaiki ma wzrosnąć z ok. 50 GW do poziomu ok. 76,6 GW.

REKLAMA

Zdaniem tej firmy konsultingowej, w najbliższych latach swoję pozycję na globalnej mapie PV jeszcze bardziej umocni region Azji, gdzie ma przybyć aż 80 proc. z zainstalowanego w najbliższych 5 latach globalnego potencjału fotowoltaiki.

W przypadku Ameryki Północnej Frost & Sullivan prognozuje dynamiczny rozwój napędzany federalnymi ulgami podatkowymi i skutkujący do 2020 r. uruchomieniem m.in. 20 milionów domowych instalacji fotowoltaicznych.

Takiej optymistycznej prognozy Frost & Sullivan nie formułuje dla Europy, natomiast zapowiada wzrost inwestycji w Ameryce Południowej i Afryce. 

gramwzielone.pl