Amerykanie opracowali technologię solarnych okien

Amerykanie opracowali technologię solarnych okien
Fot. SolarWindow Technologies

Amerykańska firma SolarWindow Technolgies poinformowała o opracowaniu transparentnej technologii, która umożliwia zbieranie energii z przezroczystych ogniw fotowoltaicznych.

SolarWindow informuje, że opracował „niewidzialny” system solarny, który umożliwia zbieranie i przesyłanie energii produkowanej na charakteryzujących się dużą przezroczystością powierzchniach i który składa się z linii przewodzących o grubości zaledwie 50 µm. To dwa razy mniej niż grubość ludzkiego włosa.

Amerykanie wpisują się w ten sposób w rozwój sektora BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, której podstawą są częściowo transparentne ogniwa fotowoltaiczne.

REKLAMA

Dzisiaj idziemy w kierunku budowy wieżowców, których okna będą produkować duże ilości energii elektrycznej. (…) Po pierwsze, zalety estetyczne tego rodzaju systemu, który jest praktycznie niewidzialny dla ludzkiego oka, są oczywiste. Po drugie, ta innowacja oferuje zaletę szybkiego procesu produkcji, z którą tradycyjne procesy nie mogą konkurować – komentuje John A. Conklin, CEO firmy SolarWindow Technologies.

REKLAMA

Amerykańska firma zwraca uwagę, że w USA jest około 5 mln wieżowców, które są jednym z docelowych zastosowań systemu „solarnych” okien, i zapewnia, że w przypadku budynku wysokiego na 50 pięter, inwestycja w jej rozwiązanie zwraca się już po roku. SolarWindow nie podaje jednak szczegółów na temat ekonomiki proponowanego rozwiązania. 

Technologia, nad którą pracuje SolarWindow, zwraca uwagę inwestorów. Amerykańska firma podała ostatnio, że w drugiej rundzie finansowania zebrała 3 mln dolarów na dalsze prace nad komercjalizacją swoich rozwiązań. W pierwszej rundzie finansowania, zamkniętej z końcem I kwartału br., zebrano natomiast 1,36 mln dolarów.

Materiał Bloomberga na temat transparentnych ogniw fotowoltaicznych:

gramwzielone.pl