Kolejny chiński producent rezygnuje z porozumienia cenowego

Kolejny chiński producent rezygnuje z porozumienia cenowego
Fot. Gramwzielone.pl (c)

Czołowy chiński producent modułów fotowoltaicznych GCL-SI zapowiedział, że zrezygnuje z tzw. porozumienia cenowego, które zostało wprowadzone przez Komisję Europejską i które umożliwia import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej z pominięciem wysokich, karnych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych.

GCL-SI podało, że rezygnacja z porozumienia cenowego podyktowana jest spadającymi cenami modułów fotowoltaicznych. Obecnie są one oferowane w cenach znacznie niższych niż cena, po której można importować chińskie moduły PV do Unii Europejskiej z pominięciem wysokich, karnych ceł.

Obecne porozumienie cenowe nie odzwierciedla dzisiejszych cen. Porozumienie cenowe w rzeczywistości ogranicza konkurencyjnych chińskich producentów od oferowania czystych technologii na rynku europejskim i w ten sposób ogranicza powstawanie nowych miejsc pracy, podczas gdy Europa ma ogromne zapotrzebowanie na czystą energię – komentuje Shu Hua, szef GCL-SI.

REKLAMA

GCL-SI w ubiegłym roku sprzedał moduły fotowoltaiczne o mocy ponad 2 GW, a do końca 2016 roku ma zwiększyć potencjał produkcji do 6 GW. We wrześniu br. Bloomberg New Energy Finance zaliczył GCL-SI do prestiżowego grona Tier-1 skupiającego największych i znajdujących się w najlepszej kondycji producentów modułów fotowoltaicznych.

Firma dostarcza również krzem i wafle krzemowe dla globalnego sektora producentów ogniw fotowoltaicznych, a jej udział w tym rynku ma wynosić aż 30 proc.

Teraz GCL-SI ma dołączyć do innych czołowych producentów z Chin, którzy wycofali się z tzw. porozumienia cenowego umożliwiającego import chińskich modułów PV do Unii Europejskiej z pominięciem karnych ceł.

REKLAMA

Po decyzji GCL-SI o wyjściu z porozumienia cenowego teraz wszyscy najwięksi producenci ogniw i modułów PV z Chin, którzy na ten rok prognozują sprzedaż modułów o łącznej mocy ponad 4 GW, będą znajdować się poza porozumieniem cenowym.

Wcześniej porozumienie cenowe upuściły m.in. Jinko Solar, Trina Solar, JA Solar, Canadian Solar, Wuxi Suntech, Risen Energy, ReneSolar czy Lerri.   

Czołowi chińscy producenci, którzy opuścili porozumienie cenowe, zapowiadają, że będą nadal zaopatrywać rynek europejski, ale modułami produkowanymi w swoich fabrykach zlokalizowanych poza Chinami.

Porozumienie cenowe zostało wprowadzone w toku negocjacji między Brukselą i Pekinem w 2013 r. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska nie zdecydowała się na zakończenie restrykcji handlowych w zakresie importu chińskich ogniw i modułów fotowoltaicznych, w efekcie czego cła będą obowiązywać nadal – jeszcze przynajmniej do maja 2017 roku, czyli do czasu zakończenia nowego dochodzenia KE w sprawie domniemanego dumpingu cenowego. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Chińscy producenci znajdujący się na liście porozumienia cenowego mogą uniknąć wysokich karnych ceł importowych, ale muszą przestrzegać ścisłych reguł importu do Unii Europejskiej produkowanych przez nich ogniw i modułów fotowoltaicznych. Warunkiem jest m.in. minimalna cena importu modułów, którą Komisja Europejska w różnych okresach od 2013 r. wyznaczała na poziomie ok. 0,53-0,56 EUR/W.

Tymczasem branżowe media i firmy konsultingowe informują o notowanych na globalnym rynku fotowoltaicznym cenach wynoszących nawet ok. 0,35-0,4 USD/W, które mają oferować chińscy producenci na skutek powstałej nadpodaży ich produktów. 

red. gramwzielone.pl