SMA i LG obiecują ponad 80 proc. oszczędności na rachunkach za energię

SMA i LG obiecują ponad 80 proc. oszczędności na rachunkach za energię
Fot. SMA

Niemiecki lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych oraz koreański potentat w produkcji baterii poinformowały o wprowadzeniu na rynek opracowanego razem systemu, którego zastosowanie ma pozwolić prosumentom posiadającym własne instalacje fotowoltaiczne na znaczący wzrost autokomsumpcji energii i jednoczesne na ograniczenie rachunków z zakładu energetycznego.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych, przy typowym dla gospodarstw domowych profilu zużycia energii, wykorzystują na własny użytek produkowaną przez siebie energię jedynie w ograniczonym zakresie, zmniejszając tym samym korzyści finansowe powstające dzięki mniejszemu poborowi energii z sieci.

Na zwiększenie autokonsumpcji produkowanej energii pozwala zastosowanie domowego magazynu energii, który przechowa energię wyprodukowaną z fotowoltaiki w ciągu dnia i umożliwi jej wykorzystanie w porach wieczornych.

REKLAMA

Nowe rozwiązanie w tym obszarze wprowadzają niemieckie SMA we współpracy z koreańskim LG, zapewniając, że jego zastosowanie pozwoli zmniejszyć prosumentom koszty energii z sieci nawet o ponad 80 proc.  

Nowe rozwiązanie, dedykowane gospodarstwom domowym posiadającym własną instalację fotowoltaiczną, składa się z inwertera Sunny Boy Storage 2.5 przeznaczonego do współpracy z magazynem energii, a także magazynu energii LG Chem RESU w wersji 7 kWh lub 10 kWh, przeznaczonego do pracy na wysokim napięciu. 

Magazyny energii LG Chem RESU zawierają baterie litowo-jonowe i w zależności od wersji mogą pracować zarówno na niskim jak i wysokim napięciu. W celu sprostania wymaganiom sieci w wybranych krajach LG wprowadziło wersje RESU 48V oraz 400V, a od III kwartału br. oferuje pojemności od 3,3 kWh do 9,8 kWh w wersji 48 V, a także 7 kWh oraz 9,8 kWh dla napięcia 400 V.

REKLAMA

Szacowana żywotność LG Chem RESU to według producenta minimum 6 tys. cykli ładowania (około 15 lat użytkowania) przy DoD (ang. Depth of Discharge) na poziomie 90 proc.

Domowe magazyny energii LG Chem mogą współpracować z jedno- i trójfazowymi inwerterami m.in. SMA, SolaX, Schneider Electric, Ingeteam, GoodWe, RedBack, Victron Energy.

Inwerter Sunny Boy Storage w wersji 2,5 kW jest przeznaczony do współpracy z bateriami, w trybie wysokiego napięcia i w środowisku AC, magazynującymi energię z nowych lub istniejących domowych elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych lub kogeneracyjnych. 

Energia z fotowoltaiki jest dla gospodarstw domowych tańsza niż energia z sieci na wielu rynkach w Europie. (…) Przez zastosowanie nowego systemu SMA i LG, gospodarstwa domowe mogą zredukować swoje rachunki za energię o ponad 80 proc., uniezależniając się od rosnących cen energii – komentuje Pierre-Pascal Urbon, CEO w firmie SMA.

Nowe rozwiązanie ma trafić w pierwszej kolejności na rynki europejskie i australijski. Rozpoczęcie sprzedaży zaplanowano na przyszły miesiąc. 

red. gramwzielone.pl