Energia z PV i magazynów energii za 0,11 USD/kWh

Energia z PV i magazynów energii za 0,11 USD/kWh
Farma fotowoltaiczna na wyspie Kauai. Fot. Kauai Island Electric Cooperative

Działająca na jednej z hawajskich wysp spółdzielnia energetyczna ogłosiła, że będzie kupować energię z fotowoltaiki, częściowo gromadzoną w magazynach energii, po cenie niższej od ceny energii wytwarzanej za pomocą generatorów diesla stosowanych dotychczas do zaopatrzenia w energię hawajskiej wyspy.

Spółdzielnia energetyczna Kauai Island Electric Cooperative (KIUC) poinformowała, że kupi energię z farmy fotowoltaicznej o mocy 28 MW, która będzie częściowo gromadzona w magazynie energii o mocy 20 MW i pojemności 10 MWh.

Instalacje, których operatorem będzie firma AES, mają zaspokajać przeciętnie 11 proc. zapotrzebowania na energię wyspy Kauai, co odpowiada ograniczeniu konsumpcji ropy o około 3,7 mln galonów rocznie. 

REKLAMA

Już teraz udział OZE – wiatru i słońca – w miksie energetycznym wyspy w okresie najlepszych warunków pogodowych sięga 90 proc.

Energia kupowana z systemu solar-plus-storage będzie kosztować tylko 0,11 USD/kWh (ok. 0,46 PLN/kWh). To mniej niż koszt pozyskiwanej dotąd energii, produkowanej za pomocą generatorów diesla. Do tej pory KIUC płaciło tylko za paliwo niezbędne do produkcji energii, w przeliczeniu na kWh, od ok. 0,12 do 0,18 USD/kWh.

Przeciętny koszt energii dla gospodarstw domowych w USA wynosi 0,125 USD/kWh. Na Hawajach jest jednak znacznie wyższy. Według US Energy Information Administration wynosi tam przeciętnie aż ok. 0,275 USD/kWh. Mniej – około 0,2 USD/kWh – płacą za energię klienci przemysłowi.

REKLAMA

Wcześniej, w 2015 r. spółdzielnia Kauai Island Electric Cooperative podpisała umowę na zakup energii z innego systemu solar-plus-storage po cenie 0,145 USD/kWh. Operator elektrowni fotowoltaicznej o mocy 13 MW i magazynu energii o pojemności 52 MWh to należąca do Tesli firma SolarCity.

W porównaniu do tego poziomu cena z ostatniej umowy PPA podpisanej przez KIUC jest o 30 proc. niższa. 

Kauai Island Electric Cooperative to utworzona  w 2002 r. spółdzielnia energetyczna zrzeszająca 33 tys. odbiorców na wyspie Kauai. To jedna z niemal tysiąca spółdzielni energetycznych w USA, które obsługują w sumie ponad 36 mln odbiorców. 

Według zaktualizowanej stanowej strategii energetycznej (Power Supply Improvement Plan, PSIP) Hawaje mogą osiągnąć cel przejścia na 100 proc. OZE pięć lat przed terminem, który pierwotnie wyznaczono na 2045 r., przy czym już do roku 2020 osiągnięty ma być 48-procentowy udział OZE w stanowym miksie energetycznym.

Jedna z wysp, Molokai, ma osiągnąć całkowity udział OZE w swoim miksie energetycznym już do roku 2020, do tego czasu udział zielonej energii w miksie energii wyspy Hawaiʻi ma wzrosnąć do 80 proc., wyspy Maui do 63 proc., a wyspy Oahu do 40 proc.

red. gramwzielone.pl