Japończycy zwiększają gwarancję na moduły PV do 25 lat

Japończycy zwiększają gwarancję na moduły PV do 25 lat
Foto. Panasonic

Japoński producent modułów fotowoltaicznych Panasonic wydłużył gwarancję na produkowane przez siebie moduły fotowoltaiczne serii HIT z 15 do 25 lat.

Panele serii HIT to połączenie technologii monokrystalicznej z krzemem amorficznym. W porównaniu do tradycyjnych modułów poli- i monokrystalicznych charakteryzują się wyższą wydajnością.

Japońska firma zapewnia, że moduły HIT mają dużo lepsze właściwości w wysokich temperaturach, dzięki czemu ich wydajność nie spada tak szybko wraz ze wzrostem temperatury jak w przypadku standardowych paneli PV. To skutkuje lepszymi uzyskami energii w lecie, a w skali roku Panaconic szacuje, że roczne uzyski energii są wyższe w porównaniu do modułów monokrystalicznych o tej samej mocy liczonej w warunkach STC o około 8 proc.

REKLAMA

Japończycy produkują moduły z serii HIT już od 20 lat. Panasonic wyprodukował do tej pory ponad miliard ogniw fotowoltaicznych i sprzedał około 18 mln modułów.

W 2015 r. japoński koncern poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego HIT o sprawności 22,5 proc. 270-watowy moduł został wytworzony z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panasonic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc. 

REKLAMA

Natomiast w ubiegłym roku japońska firma wprowadziła na rynek wysokowydajne moduły fotowoltaiczne HIT N330 o mocy 330 W, oferując w ich przypadku 15-letnią gwarancję. Także w ubiegłym roku Panasonic osiągnął rekordową sprawność na poziomie modułu wynoszącą aż 23,8 proc. Znajdujące się w seryjnej produkcji moduły Panasonica mają natomiast osiągać sprawność 19,7 proc.

Moduły Panasonica obecnie są oferowane już także w dwustronnej wersji HIT Double, pozwalającej na zwiększenie uzysku energii poprzez produkcję energii od tylnej strony modułu. Japońska firma podaje, że przy standardowym nachyleniu i powierzchni odbijającej promienie słoneczne przy wysokim współczynniku albedo rzędu 95 proc., tylna powierzchnia modułu może generować dodatkowo 30 proc. energii.

Wprowadzona właśnie przez Panasonica dłuższa gwarancja na moduły z serii HIT ma dotyczyć również produktów sprzedawanych w Europie, a objęcie nią będzie wymagało od użytkowników modułów jedynie zarejestrowania się na stronie Panasonica. Po rejestracji ma być im przydzielany indywidualny certyfikat będący podstawą gwarancji. 25-letnia gwarancja może objąć wszystkie moduły serii HIT zainstalowane od początku 2017 r.

Kilka tygodni temu o wydłużeniu gwarancji ma moduły fotowoltaiczne do 20 lat poinformował SolarWorld.

Dłuższa gwarancja w przypadku niemieckiego producenta dotyczy modułów instalowanych również od początku 2017 r. i obejmie wszelkie wady produkcyjne, które mogą prowadzić do obniżonej produkcji energii.

red. gramwzielone.pl