Wielka Brytania: popyt na energię po południu po raz pierwszy niższy niż w nocy – dzięki PV

Wielka Brytania: popyt na energię po południu po raz pierwszy niższy niż w nocy – dzięki PV
Fot. Micolo J, flickr cc

Podczas ostatniego sobotniego i niedzielnego popołudnia w Wielkiej Brytanii popyt na energię z sieci był mniejszy niż w porze nocnej. Popołudniowe zapotrzebowanie obniżyła autokonsumpcja energii z domowych systemów fotowoltaicznych. Krajowy operator systemu energetycznego National Grid określił tą sytuację „ogromnym kamieniem milowym” w transformacji brytyjskiej energetyki.

Rok temu fotowoltaika w Wielkiej Brytanii przekroczyła symboliczną granicę. Elektrownie solarne na Wyspach w dniu 9 kwietnia 2016 r. wyprodukowały aż 29 GWh energii elektrycznej, co oznaczało 4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej. W tym samym dniu działające na Wyspach elektrownie węglowe wyprodukowały 21 GWh energii elektrycznej, czyli o 8 GWh mniej niż fotowoltaika. Natomiast kolejnego dnia, w niedzielę 10 kwietnia, udział PV w miksie energetycznym Wielkiej Brytanii wzrósł do 6 proc., przy 3-procentowym udziale elektrowni na węgiel.

Teraz brytyjski sektor fotowoltaiczny przekracza kolejną, symboliczną granicę. W ostatni weekend udział PV w brytyjskim miksie wytwarzania wzrósł do rekordowego poziomu 15 proc. i był sześciokrotnie większy niż udział generacji węglowej. Taki poziom utrzymał się również w poniedziałek. Średni udział PV w miksach energetycznych krajów UE wynosi ok. 3-4 proc.

REKLAMA

Jednocześnie operator brytyjskiego systemu elektroenergetycznego National Grid odnotował po raz pierwszy, że zapotrzebowanie na energię w Wielkiej Brytanii w godzinach popołudniowych w ostatnią sobotę i niedzielę było niższe od zapotrzebowania generowanego w porze nocnej. National Grid tłumaczy w komunikacie, że to zasługa autokonsumpcji energii produkowanej z domowych elektrowni fotowoltaicznych.

To kolejna fascynujący znak ogromnych zmian, które obserwujemy w brytyjskiej energetyce – komentuje National Grid.

REKLAMA

Obecnie potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii przekracza 10 GW. To zasługa intensywnego rozwoju PV odnotowanego na Wyspach w ostatnich latach, kiedy brytyjski rynek solarny stał się największym w Europie. W 2014 r. powstały tam elektrownie fotowoltaiczne o mocy 2,55 GW, rok później zainstalowano 4,13 GW, a w ostatnim roku Brytyjczycy uruchomili instalacje PV o mocy 1,94 GW.

Tak duży wzrost potencjału PV nie powinien być jednak kontynuowany w tym roku na skutek dokonanych przez Londyn cięć w systemie wsparcia dla fotowoltaiki, a także regulacji zakładających znaczące podniesienie opodatkowania dachowych instalacji fotowoltaicznych, które mogą objąć około 44 tys. systemów PV, generując skumulowane koszty na poziomie 1,8 mln funtów. 

Zapotrzebowanie na energię w brytyjskim systemie elektronergetycznym w dniach 24-26 marca br. [w GW]. Źródło: National Grid. 

red. gramwzielone.pl