Moduły polikrystaliczne „o najwyższej mocy na rynku”

Moduły polikrystaliczne „o najwyższej mocy na rynku”
Fot. REC

REC uruchamia sprzedaż modułów polikrystalicznych o mocy nominalnej 350 W. Wywodząca się z Norwegii firma zapewnia, do tej pory żadne, dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne w charakteryzującej się mniejszą sprawnością niż monokrystaliczna technologii polikrystalicznej nie osiągnęły takiej mocy nominalnej.

REC wprowadza do swojej oferty złożone z 72 ogniw polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne o mocy 350 W. Jak zapewnia, do tej pory moduły polikrystaliczne o takiej mocy nie były dostępne na globalnym rynku PV.

REC zaznacza, że nowe moduły z serii TEC TwinPeak 2S 72 są lżejsze o kilka kilogramów od standardowych modułów polikrystalicznych w technologii 72 ogniw. Ich waga ma wynosić 22 kg.

REKLAMA

Nowe moduły REC TwinPeak 2S 72 zostały wykonane w technologii PERC (ang. Passivated Emitter Rear Cell) generującej dodatkowe uzyski energii oraz 5 szyn – tzw. busbarów, a dodatkowo mają być wolne od efektu degradacji PID (ang. Potential-Induced Degeneration) występującego zwłaszcza przy wysokich temperaturach i wilgotności. Nowe moduły REC mogą pracować przy standardzie napięcia 1000 V lub 1500 V.

Wykorzystanie modułów o większej mocy nominalnej oznacza mniejsze koszty inwestycji dzięki redukcji ilości komponentów instalacji fotowoltaicznych po stronie BoS (Balance of System).

REKLAMA

Działający na rynku fotowoltaicznym od 1996 r. REC wyprodukował do tej pory ponad 20 mln modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW.

Do roku 2010 REC był zaliczany do czołówki największych producentów paneli fotowoltaiczncyh na świecie. Później jednak jego kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W 2010 r. zamknął produkcję paneli fotowoltaicznych w Szwecji, a następnie w Norwegii. W tym czasie REC działał już w Singapurze, gdzie od roku 2008 produkuje wafle krzemowe, ogniwa i moduły fotowoltaiczne. 

W 2015 r. REC został przejęty przez Bluestar Elkem Investment – firmę należąca do chińskiego funduszu inwestycyjnego China National Bluestar Group. Kwota transakcji za przejęcie zaliczanego do prestiżowego grona Tier-1 producenta paneli fotowoltaicznych wyniosła 584,2 mln USD (ok. 4,298 mld NOK).

Obecnie firma mająca siedziby w Norwegii i Singapurze zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i dysponuje potencjałem produkcji modułów fotowoltaicznych w skali 1,4 GW rocznie.

red. gramwzielone.pl