Ceny modułów fotowoltaicznych w maju

Ceny modułów fotowoltaicznych w maju
Fot. Trina Solar

Jak wynika z informacji przedstawionych przez platformę do handlu modułami fotowoltaicznymi pvXchange, od początku 2017 r. ceny modułów fotowoltaicznych dostępnych na europejskim rynku spot spadły o około 6-7 proc.

pvXchange podaje, że w maju średnie ceny krystalicznych modułów fotowoltaicznych na europejskim rynku spot wynosiły w przypadku produktów niemieckich około 0,45 EUR/W, spadając od kwietnia średni o 2,17 proc., a od początku roku o 6,25 proc. Przed rokiem ceny tych modułów w zestawieniu publikowanym przez pvXchange wynosiły przeciętnie 0,56 EUR/W.

Widoczny jest również spadek od początku roku cen modułów krystalicznych od producentów z Japonii i Korei Płd., których średnie ceny wyniosły w tym miesiącu – jak podaje pvXchange – 0,53 EUR/W i spadły o 7 proc. w porównaniu do początku roku, nie zmieniając się w porównaniu do kwietnia. Natomiast w maju 2016 r. ceny tych modułów w zestawieniu publikowanym przez pvXchange wynosiły przeciętnie 0,63 EUR/W.

REKLAMA
REKLAMA

Ceny modułów krystalicznych z Chin utrzymały się na poziomie z kwietnia, sięgając przeciętnie 0,46 EUR/W i spadając średnio o 6,12 proc. w porównaniu z początkiem roku. Rok wcześniej ceny tych modułów wynosiły na europejskim rynku spot przeciętnie 0,54 EUR/W.

Natomiast ceny modułów w grupie z Tajwanu i Azji Płd. w analizie pvXchange kształtują się na poziomie 0,4 EUR/W – to tyle, ile kosztowały na początku br. i nieznacznie więcej w porównaniu do kwietnia (wzrost o 2,56 proc.). W tej grupie również wyraźny jest spadek cen w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W maju 2016 r. moduły w tej grupie kosztowały przeciętnie ok. 0,48 EUR/W.

red. gramwzielone.pl