Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?

Australijski operator podniesie FiT dla prosumentów. Dlaczego?
Fot. SolarCity

Koncerny energetyczne mogą dbać o interesy swoich klientów będących również prosumentami. Pokazuje to AGL, koncern energetyczny będący największym wytwórcą i jednym z największych dostawców energii w Australii, który ostatnio podniósł stawki za sprzedaż energii z domowych instalacji fotowoltaicznych  jak tłumaczy aby w ten sposób wynagrodzić swoim klientom wzrost cen energii.

AGL,, astralijski producent energii i sprzedawca obsługujący około 3,5 mln odbiorców końcowych, podniesie stawki taryf gwarantowanych (Feed-in Tariffs, FiT) dla swoich klientów, którzy produkują energię za pomocą domowych instalacji fotowoltaicznych.

Podwyżki taryf gwarantowanych sięgną od 77 do 140 procent i obejmą prosumentów z czterech z sześciu australijskich stanów.

REKLAMA

Nowe taryfy, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca br., wyniosą od 11,1 do 16,3 centów/kWh, czyli od ok. 0,32 do 0,47 zł/kWh, w porównaniu z wcześniejszymi taryfami, które wynosiły od 5 do 6,8 centów/kWh.

Australijski operator szacuje, że ta podwyżka będzie oznaczać dodatkowe nawet ponad 3,3 tys. dolarów australijskich dla niektórych klientów, w zależności od stanu, w którym mieszkają, oraz od generowanych uzysków energii.

REKLAMA

Jak AGL tłumaczy podniesienie stawek FiT? – Ta podwyżka odzwierciedla znaczący wzrost cen energii na rynku hurtowym i powinna zrównoważyć wpływ wyższych cen energii dla gospodarstw domowych w Queensland, Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Australii Południowej, które również zostały dotknięte rosnącymi cenami energii w hurcie – informuje austrlalijski operator.

AGL pod podkreśla przy okazji, że Australia posiada największy na świecie, szacowany na 15 proc., odsetek gospodarstw domowych, które posiadają własne instalacje solarne.  

Widzimy rosnące zainteresowanie fotowoltaiką wraz ze spadkiem jej cen. Wiemy też, że klienci oczekują większej kontroli i przejrzystości w zakresie konsumpcji i zarządzania energią, i ten czynnik również napędza zainteresowanie fotowltaiką – komentuje AGL.

AGL to obecnie największy operator źródeł wytwórczych w Australii. Spółka zapowiedziała wycofanie się z produkcji energii z węgla i coraz mocniej inwestuje w odnawialne źródła energii, mając na koncie budowę m.in. największej australijskiej farmy fotowoltaicznej.
 

red. gramwzielone.pl