Saule pokazało w USA moduł perowskitowy w formacie A4

Saule pokazało w USA moduł perowskitowy w formacie A4
Fot. Saule Technologies

Podczas odbywającej się tym tygodniu w Kalifornii konferencji spółka utworzona przez dr Olgę Malinkiewicz pokazała moduł fotowoltaiczny w technologii perowskitowej, którego rozmiary odpowiadają formatowi A4. Polska firma potwierdza tym samym, że w zakresie prac nad komercjalizacją tej technologii należy do ścisłej, globalnej czołówki. 

Zaledwie kilkuletnie prace nad wykorzystaniem perowskitów do produkcji energii zaowocowały osiągnięciem sprawności porównywalnych do tych, które naukowcy pracujący nad powszechnie stosowanymi teraz w fotowoltaice ogniwami krystalicznymi wypracowali po kilkudziesięciu latach badań.

Przeskalowanie rozwiązań perowskitowych na większe powierzchnie oraz zachowanie ich trwałości pozostaje dotąd główną barierą, która uniemożliwia skomercjalizowanie tej obiecującej technologii w PV.

REKLAMA

Jak na razie czołowe ośrodki naukowe i firmy, które pracują nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice, chwaliły się opracowaniem głównie mikroskopijnej wielkości ogniw perowskitowych.

Założona przez dr Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies, która pracuje nad technologią perowskitową w laboratoriach we Wrocławiu, może pochwalić się postępem, którego dotąd nie udało się osiągnąć innym firmom, których celem jest komercyjne zastosowanie technologii perowskitowej.

W tym tygodniu w Santa Clara w Kalifornii odbyła się dwudniowa konferencja IDTechEx Show!, podczas której polska firma zaprezentowała po raz pierwszy moduł perowskitowyi w formacie A4.

Podczas prestiżowej konferencji IDTechEx Show! możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć zyskało 10 startupów związanych z obszarami energetyki, motoryzacji czy Internetu rzeczy. Jedną z nich było polskie Saule Technologies.

REKLAMA

Wiadomo, że moduł fotowoltaiczny, który pokazała firma Olgi Malinkiewicz, został wykonany poprzez „wydrukowanie” warstwy perowskitowej na ultracienkiej, plastikowej folii.

– Zwiększenie rozmiaru ogniw perowskitowych to jedno z największych wyzwań stojących przed firmami i naukowcami zajmującymi się tą technologią. Wytworzenie stabilnego, działającego modułu perowskitowego wielkości A4 było jednym z naszych najważniejszych osiągnięć w 2017 r. – zapewnia Olga Malinkiewicz.

Polska firma na razie nie podaje kluczowych parametrów modułu, który pokazała w Kalifornii. – Niestety na ten moment nie ujawniamy szczegółów technicznych że względów inwestycyjnych. Głównym celem obecności na IDTechEx jest pokazanie kolejnego kroku, czyli produkcji modułu wielkości A4. To pierwsza na świecie prezentacja tak dużego, elastycznego modułu perowskitowego – odpowiada portalowi Gramwzielone.pl Agata Kukwa z Saule Technologies.

Saule podaje, że dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju udało jej się zbudować prototyp linii produkcyjnej. Spółka zapewnia, że nad przeniesieniem produkcji na poziom przemysłowy pracuje obecnie 20 naukowców z 11 krajów. Prototypowa, przemysłowa linia produkcyjna ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

– Niektóre sektory przemysłu, które są w obszarze naszego zainteresowania, wymagają, aby moduły były wystarczająco duże, aby można było je zastosować komercyjnie. Zwiększenie rozmiarów modułów jest kluczowe zwłaszcza dla budownictwa czy sektora kosmicznego. Postęp, który dotąd odnotowaliśmy, pozwala nam na podpisanie pierwszych umów z przyszłymi klientami – informuje Piotr Krych, CEO Saule Technologies.

We wrześniu br. podczas konferencji poświęconej technologii perowskitowej, która odbyła się w Oksfordzie, Saule Technologies pochwaliło się efektami swoich badań, prezentując elastyczny moduł perowskitowy charakteryzujący się nieosiąganą dotąd odpornością na działanie wody.

– Kolejnym etapem będzie poddanie ogniw standardowym testom w celu potwierdzenia zgodności z normami IEC/EN 61646 oraz uruchomienie prototypowej linii produkcyjnej – informowała wóczas portal Gramwzielone.pl Olga Malinkiewicz.

red. gramwzielone.pl