Apple kupi energię z PV po rekordowo niskiej cenie

Apple kupi energię z PV po rekordowo niskiej cenie
Należąca do Apple farma fotowoltaiczna Bonnybrooke w Arizonie. Fot. Apple

Technologiczny potentat podpisał długookresową umowę na zakup energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, dzięki której zasili jedną ze swoich ogromnych serwerowni. Uzgodniona cena za energię jest o wiele niższa od cen osiąganych choćby na polskim rynku hurtowym.

Apple podpisał umowę na dostawy energii dla centrum serwerowego w Sparks w Nevadzie po rekordowo niskiej cenie wynoszącej jedynie 0,03099 USD/kWh, czyli w przeliczeniu na złotówki zaledwie ok. 0,11 PLN/kWh.

W umowie podpisanej z operatorem farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW, która wyprodukuje energię dla Apple, przyjęto założenie, że cena będzie powiększana co roku o 2 proc.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna powstanie na terenie parku technologicznego w Washoe w Nevadzie, w bliskim sąsiedztwie centrum serwerowego Apple.

Energię dostarczy operator NV Energy należący do związanego z amerykańskim miliarderem Warrenem Buffetem funduszu Berkshire Hathaway.

NV Energy ma już na koncie zawierane z reguły na 25 lat umowy PPA, na podstawie których będzie sprzedawać energię z fotowoltaiki po wyjątkowo niskich cenach – najniższe przyjęte dotąd stawki sięgały 0,0324 USD/kWh.

Cena zawarta w umowie z Apple jest prawdopodobnie najniższą ceną za energię z fotowoltaiki wpisaną do umów PPA zawartych w Stanach Zjednoczonych.

NV Energy ma już na koncie budowę ogromnych farm fotowoltaicznych o mocy liczonej w dziesiątkach MW. Amerykański deweloper zgłosił również do stanowego regulatora w Nevadzie dwie inne 25-letnie umowy PPA na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych o mocy po 25 MW, po cenie wynoszącej 34,2 USD/MWh. Ta energia trafi do odbiorców końcowych w południowej części amerykańskiego stanu.

Operator mający siedzibę w Las Vegas obecnie obsługuje 19 elektrowni geotermalnych, 16 elektrowni fotowoltaicznych, sześć hydroelektrowni, 5 elektrowni biomasowych i biogazowych, a także jedną farmę wiatrową. Łączna moc tych instalacji sięga 1,6 GW.

REKLAMA

W przyszłym roku NV Energy ma oddać do użytku m.in. dwie wielkie farmy fotowoltaiczne Techren Solar 1 i 2 o łącznej mocy 300 MW.

Kupując energię od NV Energy, Apple przybliży się do realizacji celu zasilania swoich operacji energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Wcześniej w tym roku Apple podpisał inną umowę PPA na zakup energii  z OZE dla centrum serwerowego za 1,3 mld dolarów, które powstanie w stanie Iowa. Miesiąc wcześniej Apple informował o planach budowy kosztem 921 mln dolarów centrum serwerowego w Danii, które również będzie zasilane w całości energią ze źródeł odnawialnych.

Apple zaspokaja całość zapotrzebowania energią odnawialną m.in. w Chinach, gdzie amerykański koncern zainwestował dotąd m.in. w 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple.

Z kolei w Singapurze Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Tylko w ubiegłym roku Apple wydał w sumie na inwestycje w OZE i inne czyste technologie kwotę 442 mln dolarów.

Inwestycje we własne źródła OZE, a także kontrakty na zakup czystej energii Apple finansuje m.in. z emisji obligacji.

Pierwszą emisję zielonych obligacji Apple przeprowadził ponad rok temu. Emisja warta 1,5 mld dolarów była największą tego rodzaju, którą wykonała firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, i była odpowiedzią na zawarcie paryskiego porozumienia klimatycznego. Natomiast w czerwcu br. Apple wyemitował zielone obligacje o wartości 1 mld dolarów.

red. gramwzielone.pl