BNEF: ceny modułów PV blisko 0,3 USD/W

BNEF: ceny modułów PV blisko 0,3 USD/W
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Analitycy Bloomberg New Energy Finance zapowiadają ustabilizowanie się sytuacji na rynku krzemu fotowoltaicznego, która ostatnio stała się problemem producentów ogniw i modułów PV. BNEF zapowiada, że z tego powodu ceny modułów fotowoltaicznych mogą nieznacznie wzrosnąć, ale nie na długo.

Bloomberg New Energy Finance podaje w raporcie „Global PV Market Outlook”, że obecnie średnie ceny modułów fotowoltaicznych w ujęciu globalnym na poziomie „utility-scale” wynoszą 0,31-0,32 USD/W, czyli około 0,27-0,28 EUR/W.

W związku z problemami z podażą krzemu wykorzystywanego do produkcji wafli fotowoltaicznych, ceny modułów od czołowych producentów w I połowie przyszłego roku mogą wzrosnąć według Bloomberga do około 0,33 USD/W, przy założeniu 10-procentowej marży, aby spaść w połowie 2018 r. do około 0,3 USD/W.

REKLAMA

W drugiej połowie 2017 r. problemem producentów modułów fotowoltaicznych z Chin, przy dużym popycie, stała się rosnąca cena krzemu fotowoltaicznego, która sięgnęła niemal 20 USD/kg, zmuszając producentów modułów do obniżenia swoich marż. Ta sytuacja wynikła z zamknięcia części produkcji krzemu w Chinach ze względu na zaostrzenie standardów środowiskowych, a także ze względu na bariery handlowe w imporcie tego surowca, którymi Chińczycy wcześniej odpowiedzieli na restrykcje importowe wprowadzone m.in. w USA.

Problemy z zaopatrzeniem w krzem mają zniknąć – według BNEF – w przyszłym roku ze względu na uruchomienie obecnie powstających fabryk. Bloomberg zakłada, że dzięki nim podaż krzemu fotowoltaicznego zwiększy się w przyszłym roku o 10 proc., do poziomu około 490 tys. ton. Tyle wystarczyłoby do wyprodukowania modułów krystalicznych o mocy sięgającej w sumie 118 GW.

BNEF zaznacza, że zwiększeniu podaży krzemu fotowoltaicznego w przyszłym roku ma towarzyszyć zwiększenie wydajności produkcji wykorzstywanych w ogniwach fotowoltaicznych płytek krzemowych – dzięki zakrojonemu na większą skalę wprowadzeniu do produkcji technologii DWS (Diamond Wire Saw), która ma przełożyć się na ograniczenie strat krzemu przy produkcji płytek średnio o 17 proc. Dodatkowo wzrostowi wydajności ma sprzyjać rosnący udział w rynku fotowoltaicznym wydajniejszych modułów monokrystalicznych.

REKLAMA

Podana przez Bloomberga średnia cena modułów fotowoltaicznych na globalnym rynku jest wyższa niż spotowa cena podawana przez azjatycką firmę konsultingową Energy Trend.

Energy Trend wskazuje, że obecne średnie ceny modułów PV na rynku spot sięgają 0,359 USD/W (0,3 EUR/W) w przypadku technologii polikrystalicznej i 0,372 USD/W (0,31 EUR/W) w przypadku modułów monokrystalicznych. Najniższe oferty, które odnotowuje tajwańska firma, sięgają odpowiednio 0,32 USD/W i 0,36 USD/W.

Ponad 90 GW fotowoltaiki w 2017

Bloomberg podniósł przy okazji prognozę zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w roku 2017. Wyższa prognoza to efekt spektakularnego tempa rozwoju fotowoltaiki w Chinach, które są największym rynkiem fotowoltaicznym od roku 2013, kiedy wyprzedzili w zainstalowanym potencjale PV Niemców posiadających obecnie potencjał PV o mocy przekraczającej niewiele ponad 40 GW. Tymczasem Chińczycy zainstalowali więcej fotowoltaiki tylko w pierwszych 9 miesiącach tego roku.

W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 34,5 GW. Natomiast tylko w pierwszych trzech kwartałach w Państwie Środka powstały instalacje PV o mocy 43 GW, a prognoza BNEF na cały 2017 rok mówi o nowym potencjale rzędu 54 GW.

To skłoniło analityków Bloomberga do podniesienia prognozy wzrostu globalnego potencjału PV na 2017 rok do około 92-97 GW. Dla porównania, w 2016 r. na całym świecie powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy, według różnych szacunków, rzędu 70-75 GW. 

red. gramwzielone.pl