Pływająca farma PV o mocy 150 MW rozpoczyna generację

Pływająca farma PV o mocy 150 MW rozpoczyna generację
Fot: Three Gorges New Energy

Spółka Three Gorges New Energy należąca do chińskiego koncernu energetycznego China Three Gorges Corporation uruchamia największą na świecie farmę fotowoltaiczną na zbiorniku wodnym, w której panele umieszczono na pływających konstrukcjach.

Three Gorges New Energy uruchamia we wschodnich Chinach, w pobliżu miasta Huainan, największą na świecie pływającą farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 150 MW. Część paneli fotowoltaicznych już podłączono do sieci, a całość ma zostać sfinalizowana w maju przyszłego roku.

Inwestycja jest realizowana na zbiorniku wodnym, który powstał w miejscu kopalni odkrywkowej, w której wcześniej wydobywano węgiel.

REKLAMA

Cała inwestycja ma kosztować około 1 mld CNY, czyli około 151 mln USD. Inwestor zapewnia, że po uruchomieniu produkcji energii będzie płacić lokalnym władzom podatki w wysokości 25 mln CNY. Instalacja ma produkować w skali roku 150 GWh energii elektrycznej.

Obecnie największą pływającą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja w chińskiej prowincji Anhui, którą zbudował Sungrow zajmujący się m.in. produkcją inwerterów fotowoltaicznych. Jej moc sięga 40 MW. W tym samym regionie ma powstać podobna instalacja fotowoltaiczna o mocy aż 70 MW. Jej budowa już się rozpoczęła i ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu indonezyjski państwowy koncern energetyczny PLN zapowiedział budowę, we współpracy z arabskim funduszem Masdar, pływającej farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW. Natomiast koreańska Hanwha planuje budowę w Korei Płd. podobnej instalacji o mocy 100 MW.

China Three Gorges Corporation (CTG) to państwowy koncern, do którego należy m.in. największa na świecie elektrownia wodna o mocy 22,5 GW. Łączny potencjał hydroelektrowni CTG sięgał na koniec 2014 r .46,3 GW (produkcja w 2014 r. wyniosła 195,8 TWh), a portfolio realizowanych projektów w energetyce wodnej opiewało wówczas na 28 GW. Chińczycy posiadali wówczas również portfel uruchomionych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy ponad 3 GW i zbliżony portfel projektów w tych technologiach w tracie realizacji.

W 2011 roku Three Gorges Corporation zainwestował w portugalski koncern energetyczny EDP, do którego należy spółka EDP Rebewables – jeden z najaktywniejszych inwestorów na globalnym i europejskim rynku OZE, który w naszym kraj zbudował duże portfolio farm wiatrowych.  

Za 21,35 proc. udziałów w EDP chiński koncern zapłacił w 2015 r. około 2,7 mld dolarów. Później Chińczycy przejęli 49 proc. udziałów w EDP Renewables.

W marcu tego roku chiński koncern ogłosił rozpoczęcie budowy pierwszej chińskiej farmy wiatrowej na morzu. Farma wiatrowa o mocy 300 MW ma powstać u wybrzeży chińskiej prowincji Liaoning.

red. gramwzielone.pl