Ile ReneSola zarobi na sprzedaży energii z PV w Polsce, Turcji i Tajlandii?

Ile ReneSola zarobi na sprzedaży energii z PV w Polsce, Turcji i Tajlandii?
Fot. ReneSola

Chiński deweloper w raporcie finansowym za ostatni kwartał potwierdził, że chce uruchomić w przyszłym roku w Polsce farmy fotowoltaiczne o mocy 55 MW. Podał przy tym stawki, po jakich sprzeda energię z farm fotowoltaicznych, które w najbliższym czasie uruchomi nie tylko w naszym kraju, ale również w Turcji i Tajlandii.

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów dotychczasowych aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcjach z 30 grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW.

W kolejnej aukcji, z 29 czerwca 2017 r., złożyli skutecznie aż 42 oferty na farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW.

REKLAMA

Teraz chińska firma potwierdza, że farmy fotowoltaiczne o mocy 14 MW są w trakcie budowy i powinny zostać podłączone do sieci w I kwartale 2018 r. Pozostałe 41 MW ReneSola chce uruchomić w drugiej połowie przyszłego roku.

W tym miesiącu ReneSolar potwierdziła zabezpieczenie finansowania dla tych projektów, które zapewni szwajcarski fundusz Sequoia Economic Infrastructure Income.

Chiński deweloper podaje w sprawozdaniu finansowym za III kwartał, że dla projektów z pierwszej aukcji zabezpieczył sprzedaż energii na 15 lat po stawce 0,115 USD/kWh, a energia z projektów zrealizowanych dzięki drugiej aukcji ma być sprzedawana po cenach 0,108-0,11 USD/kWh.

Wcześniej wiadomo było, że w pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

Chiński deweloper jest aktywny, oprócz Polski, również w Chinach, gdzie realizuje projekty o mocy kilkuset MW, a także w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Turcji i Tajlandii. W dwóch ostatnich krajach Chińczycy albo niedawno uruchomili produkcję energii, albo w najbliższych miesiącach to uczynią.

W Turcji ReneSola uruchomiła w III kwartale br. farmy fotowoltaiczne o mocy 12,6 MW, a kolejne 10 MW jest w trakcie budowy i zostanie podłączone do sieci w I połowie 2018 r.

REKLAMA

Chińska firma informuje, że w tym przypadku zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii na podstawie zawartych na 10 lat umów PPA, po cenie wynoszącej 0,106-0,133 USD/kWh, czyli ok. 0,37-0,47 zł/kWh.

Całe tureckie portfolio projektów PV ReneSoli sięga 120 MW.

W Tajlandii ReneSola ma uruchomić w przyszłym roku elektrownię fotowoltaiczną o mocy 5 MW. W tym przypadku energia będzie sprzedawana po przysługującej na 25 lat taryfie gwarantowanej 4,12 THB/kWh, czyli ok. 0,126 USD/kWh, a więc ok. 0,45 zł/kWh.

Chińczycy nie podają natomiast stawek, po których będą sprzedawać energię z fotowoltaiki realizowanej w innych krajach.

Na całym świecie ReneSola rozwija projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 1,1 GW, z czego 579,3 MW ma się znajdować na zaawansowanym etapie realizacji.

W III kwartale 2017 r. ReneSola wypracowała przychody rzędu 36,3 mln dolarów, co jest wynikiem aż o 2122 proc. lepszym niż we wcześniejszym kwartale oraz o 23,9 proc. lepszym niż przed rokiem. EBITDA wyniosła 6,5 mln dolarów, a zysk operacyjny sięgnął 3,8 mln USD.

Wyższe przychody chińskiej firmy to w dużej mierze efekt sprzedaży projektów fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii (5 MW), USA (8,05 MW) oraz zapewnienia kontraktów EPC dla projektów o mocy 5,7 MW w Chinach. W ten sposób ReneSola miała zarobić w minionym kwartale 26,3 mln dol.

Natomiast na sprzedaży energii chińska firma zarobiła w III kwartale br. w sumie 5,6 mln dolarów. ReneSola dodaje, że marża miała wynieść w tym przypadku 66,6 proc. W tym czasie wyprodukowano w sumie 36,8 mln kWh energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 156,4 MW, działających w Chinach (136,7 MW), Rumunii (15,4 MW) oraz Wielkiej Brytanii (4,3 MW). 

red. gramwzielone.pl