Niemiecki instytut: najlepsze moduły fotowoltaiczne z Azji

Niemiecki instytut: najlepsze moduły fotowoltaiczne z Azji
Fot. Hanwha Q Cells

Instytut zajmujący się badaniem jakości modułów fotowoltaicznych, Photovoltaik Institut Berlin, opublikował wyniki badania, z którego wynika, że najwyższą jakość posiadają moduły fotowoltaiczne oferowane przez największych producentów z Azji.

Photovoltaik Institut Berlin (PI Berlin), firma powołana przez twórców takich firm jak Solon i Q-Cells, bada jakość modułów fotowoltaicznych od roku 2012. Od tego czasu przeprowadzono audyty w ponad 250 fabrykach modułów fotowoltaicznych należących do ponad 120 firm.

Celem, jaki postawił sobie PI Berlin, jest dostarczanie niezależnych badań dających lepszą wiedzę inwestorom czy firmom instalacyjnym na temat potencjalnych ryzyk związanych z zastosowaniem określonych modułów.

REKLAMA

Jakie ogólne wnioski wyciągnęli z przeprowadzonych audytów eksperci z Photovoltaik Institut Berlin?

Niemiecki instytut wnioskuje, że w ostatnich latach jakość produkowanych modułów generalnie uległa poprawie. W przypadku modułów fotowoltaicznych ponad połowy producentów poddanych audytowi w latach 2015-17 ratingi jakości miały ulec poprawie.

Jednak nadal jakość ma być zróżnicowana, porównując nawet moduły fotowoltaiczne wychodzące z tej samej fabryki.

REKLAMA

PI Berlin podaje, że modułom niektórych producentów przyznano nawet trzy różne oceny jakości.

– To sprowadza się do kultury w danej firmie. Niektórzy producenci zwracający dużą uwagę na jakość będą dbać o wysoką zbieżność w jakości modułów powstających w różnych fabrykach, inni będą doświadczać znacznej różnicy w jakości. Znaczenie ma także korzystanie z usług innych producentów – komentuje Stella Su, audytor w PI Berlin

Przy tym generalny wniosek to wyższa jakość produkcji w większych fabrykach. Photovoltaik Institut Berlin informuje, że w przypadku żadnego z producentów posiadających linie produkcyjne na ponad 3 GW w skali roku nie odnotowano jakości produkowanych modułów niższej od średniej.

Zakładamy, że to efekt rosnącego zapotrzebowania klientów na lepszą jakość, wysokiego poziomu automatyzacji, a także zdolności większych producentów do przyciągnięcia i utrzymania bardziej wykwalifikowanego personelu – komentuje Stella Su, zaznaczając, że głównie chińskiemu przemysłowi PV udało się stworzyć ekosystem dostawców materiałów, komponentów oraz wykwalifikowanej kadry.

Biorąc pod uwagę powyższe wnioski, nie jest zaskoczeniem, że moduły o najlepszej jakości mają wytwarzać, zdaniem PI Berlin, najwięksi producenci mający siedzibę głównie w Azji. Jakie to firmy? Więcej w artykule: Najwięksi producenci modułów i ogniw fotowoltaicznych za 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.