Fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Dane za początek 2013 r.

Fotowoltaika w Niemczech nie zwalnia. Dane za początek 2013 r.
Dachowa instalacja fotowoltaiczna we Frankfurcie nad Odrą. Foto: Conergy press

{więcej}Mimo kolejnych ograniczeń w niemieckim systemie wsparcia dla producentów energii w instalacjach fotowoltaicznych, nasi zachodni sąsiedzi nie przestają inwestować w nowe systemy fotowoltaiczne. 

Jak poinformowała niemiecka federalna agencja ds. sieci energetycznych Bundesnetzagentur (BNetzA), w lutym br. w Niemczech zainstalowano 200 MW nowych systemów fotowoltaicznych i jest to wynik lepszy od danych za luty ubiegłego roku. W styczniu br. w Niemczech zamontowano natomiast 275 MW nowych instalacji PV.

REKLAMA

Chociaż dane te nie są imponujące w porównaniu do ogólnej dynamiki rozwoju notowanej na niemieckim rynku PV w ostatnich latach, należy brać pod uwagę, że pierwsze miesiące roku z reguły nie obfitowały w przyrost nowych mocy ze względu na warunki pogodowe utrudniające realizację instalacji. 

REKLAMA

BNetzA informuje ponadto, że największym systemem fotowoltaicznym podłączonym do sieci w lutym była farma fotowoltaiczna zlokalizowana w Brandenburgii, której moc wynosi 8,2 MW. Zgodnie z aktualnymi założeniami niemieckiego systemu wsparcia dla OZE, preferencyjnymi dopłatami do produkcji energii mogą zostać objęte systemy fotowoltaiczne, których moc nie przekracza 10 MW i które powstaną na terenach charakteryzujących się degradacją gleby lub innymi ograniczeniami uniemożliwiającymi ich wykorzystanie w innych celach. 

W ubiegłym roku w Niemczech zainstalowano rekordową ilość systemów fotowoltaicznych. Ich moc wyniosła ok. 7,6 GW, a całkowity potencjał fotowoltaiki za naszą zachodnią granicą przekracza już 30 GW. Ostatnie regularne cięcia w niemieckim systemie taryf gwarantowanych sprawiają jednak, że montaż nowych systemów PV staje się coraz mniej dochodowy, w związku z czym eksperci branży PV zapowiadają spowolnienie rozwoju niemieckiego rynku PV. Według firmy konsultingowej EuPD, w tym roku Niemcy zainstalują w sumie ok. 3,9 GW nowych instalacji fotowoltaicznych, co i tak może być najlepszym wynikiem na świecie albo drugim – po łącznym potencjale instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w Chinach. 
gramwzielone.pl