Siemens idzie w ślady Bosch-a i kończy działalność w branży solarnej

Siemens idzie w ślady Bosch-a i kończy działalność w branży solarnej
surber, flickr cc-by-2.0

{więcej}Siemens zamyka oddział specjalizujący się w rozwoju technologii solarnych, po tym jak nie znalazł inwestorów na jego dokapitalizowanie. 

Siemens od wielu miesięcy poszukiwał inwestora, który poprawiłby kondycję finansową spółek niemieckiego koncernu działających w branży solarnej. Po tym jak na przejęcie solarnych aktywów Siemensa nie zdecydował się żaden podmiot, niemiecka firma poinformowała o zamknięciu oddziału solarnego, który jeszcze w ubiegłym roku zatrudniał na całym świecie 800 pracowników, z czego 200 w Niemczech. Chodzi m.in. o zarejestrowaną w Izraelu spółkę Solel Solar Systems specjalizującą się w rozwoju technologii CSP (Concentrated Solar Power), a także o włoską firmę Archimede Solar budującą farmy fotowoltaiczne. 

Powody wycofania się z energetyki słoncznej, o których w październiku ubiegłego roku informował Siemens, to wolniejszy od spodziewanego wzrost rynku, a także rosnąca konkurencja cenowa. Siemens zamierza wycofać się nie tylko z sektora fotowoltaicznego, dla którego produkuje m.in. falowniki, ale także z sektora słonecznej energetyki termalnej oraz CSP. Globalny rynek skoncentrowanej energetyki słonecznej stopniał z 4 gigawatów do niewiele ponad 1 gigawata. 

REKLAMA
REKLAMA

W listopadzie 2012 r. „Financial Times” informował, że na działalności w branży energetyki słonecznej Siemens stracił około 800 mln euro. Tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku solarny oddział Siemensa zanotował straty na poziomie 150 mln euro.

Jak poinformował niemiecki dziennik Handelsblatt powołując się na przedstawiciela Siemensa, niemiecka firma wkrótce zamknie linie produkcyjne w swoich spółkach z branży solarnej, niemniej jednak da gwarancje na swoje produkty na najbliższe lata. 

W ubiegłym roku swoje spółki działające w branży energii słonecznej zamknął inny z niemieckich potentatów – Bosch. Grupa Bosch nie zrezygnowała jednak całkowicie z tworzenia rozwiązań dla branży solarnej. Podczas odbywających się właśnie monachijskich targów Intersolar Europe, Bosh prezentuje system o nazwie „e.World”, który ma zarządzać inwerterami i monitorować efekty pracy instalacji fotowoltaicznych.  
gramwzielone.pl