NPD Solarbuzz: rekordowy popyt na panele fotowoltaiczne w 2013 r.

NPD Solarbuzz: rekordowy popyt na panele fotowoltaiczne w 2013 r.
Black Rock Solar press

{więcej}Zdaniem firmy konsultingowej NPD Solarbuzz, w tym roku zapotrzebowanie na panele PV osiągnie rekordowy poziom 35,1 GW. 

Według NPD Solarbuzz, w tym roku globalny rynek fotowoltaiczny będzie zależeć jak nigdy wcześniej od rynków chińskiego i japońskiego. Ponadto, jak nigdy wcześniej niższy będzie popyt na rynku europejskim, który do tej pory był dominującym rynkiem na globalnej mapie PV.

Osiągnięcie sprzedaży na poziomie 35,1 GW będzie możliwe, jesli sprawdzą się prognozy dotyczące nowych instalacji fotowoltaicznych właśnie w Japonii i Chinach. W sumie oba te rynki mają odpowiadać za 45% globalnej sprzedaży paneli fotowoltaicznych w 2013 r. Jeszcze trzy lata temu nowe instalacje fotowoltaiczne w Japonii i Chinach stanowiły zaledwie 10% globalnego potencjału nowych mocy w PV.

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje NPD Solarbuzz, w pierwszej połowie tego roku na globalnym rynku PV zanotowano sprzedaż na poziomie 15 GW – o 9% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 60-procentowy udział w tej liczbie wypracowały 4 kraje – Niemcy, Chiny, Japonia i USA. 

Według prognoz przedstawionych przez NPD Solarbuzz, udział rynku europejskiejgo w globalnej liczbie nowych instalacji fotowoltaicznych w pierwszej połowie tego roku wyniósł prawie 50%, a w drugiej części tego roku spadnie do 30%. 

– Przemysł fotowoltaiczny jest w trakcie transformacji, przechodzi od modelu zdominowanego przez Europę do rynku globalnego, przy rosnącej roli nowych krajów. Obecne trendy doprowadzą do sytuacji, w której rynek PV będzie zależny od małej grupy krajów montujących co roku instalacje PV o łącznej mocy liczonej w gigawatach – prognozuje Michael Barker z NPD Solarbuzz. 
gramwzielone.pl