Kolejna decyzja Brukseli w sprawie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne

Kolejna decyzja Brukseli w sprawie ceł na chińskie panele fotowoltaiczne
Budynek Komisji Europejskiej. Foto: tiseb, flickr cc-by-2.0

{więcej}Komisja Europejska poinformowała, że nie nałoży tymczasowych ceł antysubsydyjnych na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Wcześniej Bruksela zawarła ugodę z Pekinem w sprawie ceł antydumpingowych. 

Do 6 sierpnia Komisja Europejska miała czas na podjęcie decyzji w sprawie nałożenia tymczasowych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych na import chińskich krystalicznych ogniw i paneli PV. Już wcześniej KE zawarła porozumienie z Pekinem w sprawie ceł antydumpingowych, a teraz zdecydowała, że wstrzyma się z nałożeniem na chińskie panele tymczasowych ceł antysubsydyjnych. 

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu Bruksela poinformowała, że wycofa się z nałożonych w czerwcu br. tymczasowych ceł antydumpingowych na import chińskich paneli fotowoltaicznych. W czerwcu KE zdecydowała o nałożeniu tymczasowych ceł antydumpingowych w wysokości 11,8%, jednak ostatecznie Bruksela zawarła porozumienie z rządem Chin, na mocy którego cła nie będą obowiązywać chińskich producentów, którzy zgodzili się na przyjęcie warunków KE. 

REKLAMA

Według nieoficjalnych informacji, zgodnie z nowym porozumieniem zawartym pomiędzy Brukselą i Pekinem strona chińska ma się zobowiązać do utrzymania minimalnego poziomu cen paneli importowanych do Unii Europejskiej, który wyniesie ok. 0,56 €/Wp. W przypadku importu ogniw minimalna cena została ustalona na poziomie ok. 0,29 €/Wp, a wafli – 0,66 €/szt. Poziomy te będą okresowo weryfikowane przez urzędników KE. Ponadto, uzgodniono, że chiński import paneli PV nie będzie mógł przekroczyć rocznego wolumenu na poziomie 7 GWp, a import ogniw i wafli PV – odpowiednio 2,3 GWp i 1 GWp. 

Ostatenie decyzje KE w sprawie chińskich paneli PV nie oznaczają jednak zakończenia sprawy. Teraz Bruksela ma czas do 5 grudnia br. na decyzję w sprawie nałożenia ostatecznych ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych. – Dochodzenie będzie kontynuowane bez wprowadzania tymczasowych środków, a Komisja Europejska będzie pracować w celu osiągnięcia ostatecznych konkluzji do końca tego roku – czytamy w oświadczeniu KE w sprawie rezygnacji z nałożenia tymczasowych ceł antysubsydyjnych. 
gramwzielone.pl