Chińczycy biją rekord w sprzedaży paneli. Lider ma już 10% globalnego rynku

Chińczycy biją rekord w sprzedaży paneli. Lider ma już 10% globalnego rynku
JA Solar press

{więcej}Według szacunków firmy konsultingowej NPD Solarbuzz, w drugim kwartale tego roku 20. czołowych producentów paneli na świecie zanotowało w sumie sprzedaż na poziomie 5,8 GW. Zdecydowanym liderem w tym zakresie był chiński Yingli Green. Lider w sprzedaży paneli PV za rok 2012 w tym roku może jeszcze bardziej umocnić swoją pozycję na globalnym rynku fotowoltaicznym. 

Informacje opublikowane przez NPD Solarbuzz potwierdzają zapowiadany od dłuższego czasu przez analityków rynku PV proces konsolidacji rynku producentów paneli fotowoltaicznych. W sumie czołowa 20. producentów paneli PV sprzedała w ubiegłym kwartale o 1 GW paneli więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, w którym 20 czołowych producentów sprzedało w sumie 4,8 GW paneli PV. 

Zdecydowanym liderem w sprzedaży paneli fotowoltaicznych w II kwartale br. był chiński Yingli Green, który w tym czasie sprzedał ponad 800 MW paneli – więcej niż zakładały jego prognozy sprzedaży. Takiego kwartalnego wyniku sprzedaży nie zanotował do tej pory żadny producent paneli fotowoltaicznych. Udział paneli PV w globalnej sprzedaży tego rodzaju produktów sięga już prawie 10%. 

REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym roku Yingli Green sprzedał w sumie 2,2 GW modułów PV, co było jednak wynikiem gorszym od wcześniejszych prognoz firmy, która zakładała całkowitą sprzedaż na 2012 rok na poziomie 2,4-2,5 MW. Wynik osiągnięty w ubiegłym kwartale pozwala jednak przypuszczać, że w tym roku wynik ten jest jak najbardziej w zasięgu Yingli. 

NPD Solarbuzz szacuje, że oprócz Yingli sprzedaż przewyższającą wcześniejsze prognozy zanotują także inni chińscy producenci paneli fotowoltaicznych – Trina Solar, Jinko Solar, Renesola czy Hanwha SolarOne. 

Lepsze wyniki sprzedaży to przede wszystkim wpływ rosnącego popytu generowanego przez rynek japoński, na którym producenci modułów mogą liczyć ponadto na wyższe ASP. Specyfika rynku japońskiego premiuje bowiem producentów oferujących uznaną markę i lepsze jakościowo produkty. Dlatego japoński rynek PV jest zdominowany przez rodzimych producentów paneli fotowoltaicznych takich jak Sharp Solar, Kyocera czy Panasonic, którzy posiadają w nim ponad 50% udziałów. Rosnący popyt na panele w Japonii stwarza też jednak szansę dla producentów z zagranicy, w tym z pobliskich Chin. 
gramwzielone.pl