LG zainwestuje w farmy fotowoltaiczne w Rosji

LG zainwestuje w farmy fotowoltaiczne w Rosji
HighTechDad, flickr cc-by-2.0

{więcej}Szwajcarsko-rosyjski fundusz oraz koreański potentat LG chcą wspólnie realizować projekty fotowoltaiczne na terenie Rosji. 

Jak podała agencja informacyjna Interfax, budowę farm fotowoltaicznych w Rosji zapowiedziała szwajcarsko-rosyjska spółka Avelar Energy należąca do rosyjskiego holdingu Renova. W inwestycje ma być zaangażowana również spółka LG CNS należąca do koreańskiego LG Electronics. W sumie chodzi o dziesięć projektów, których łączna moc ma wynieść 120 MW, a LG ma kupić udziały w spółkach celowych powołanych do realizacji poszczególnych projektów. 

REKLAMA

Według Interfax, inwestycje mają pochłonąć w sumie 400 mln dolarów i zostaną zrealizowane w latach 2014 – 2016. Sześć farm fotowoltaicznych ma powstać w położonym przy granicy z Kazachstanem obwodzie orenburskim, dwie w leżącej w połodniowo-wschodniej Syberii Republice Ałtaju, a pozostałe cztery w Republice Baszkorstanu.

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne do wymienionych projektów dostarczy rodzimy producent modułów cienkowarstwowych Hevel Solar LCC należący do rosyjskiego holdingu Renova oraz rosyjskiej państwowej firmy specjalizującej się w nanotechnologiach Rusnano. Plany Hevel Solar przewidują budowę na terenie Rosji do 2020 roku w sumie 600 MW farm fotowoltaicznych. 

Rosyjski rząd poinformował niedawno, że zamierza wspierać rozwój fotowoltaiki, tak aby do 2020 roku potencjał PV w Rosji osiągnął 2 GW. Do końca obecnej dekady Moskwa chce wydać na wsparcie energetyki odnawialnej 85 mld rubli, dzięki czemu rosyjski potencjał OZE ma wzrosnąć do tego czasu do poziomu 6 GW. 
gramwzielone.pl