IEO: Polska trzecim rynkiem energetyki wiatrowej w Europie

IEO: Polska trzecim rynkiem energetyki wiatrowej w Europie
foto: REpower press

{więcej}W 2013 roku moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła 318,6 GW. Mimo, że rynek nowo zainstalowanych mocy zwiększył się o 12% osiągając 35,5 GW, to w porównaniu z rokiem 2012 odnotowano spadek wielkości dynamiki przyrostu mocy zainstalowanej – informuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

Znaczący wpływ na globalne spowolnienie tempa wzrostu nowych inwestycji miało zahamowanie na rynku amerykańskim spowodowane opóźnionym rozszerzeniem federalnego systemu wsparcia. Również rynek europejski odnotował spadek tempa wzrostu wynikający z niepewności inwestorów odnośnie nowych przepisów w poszczególnych krajach członkowskich. Poza Stanami Zjednoczonymi i Europą, światowy rynek wzrastał, napędzany przez chiński i kanadyjski sektor energetyki wiatrowej.

REKLAMA

Polska zajęła trzecie miejsce na rynku energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej pod względem tempa przyrostu nowych inwestycji z 892,8 MW zainstalowanymi w 2013 roku, co stanowi 28,1% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Zgodnie z danymi Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), moc zainstalowana turbin wiatrowych w Polsce wynosi 3,4 GW, które wyprodukowały w 2013 r. 6,6 TWh energii.

REKLAMA


Raport „Biuletyn energii odnawialnej energetyka wiatrowa” [PDF]

Instytut Energetyki Odnawialnej