Niemiecki deweloper zbuduje kolejne farmy wiatrowe w Polsce

Niemiecki deweloper zbuduje kolejne farmy wiatrowe w Polsce
PNE

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz bank BayernLB  zapewnią finansowanie dla kolejnych farm wiatrowych, które w naszym kraju zrealizuje niemiecka grupa PNE. Dla obu banków będą to już kolejne kredyty na inwestycje realizowane na polskim rynku energetyki odnawialnej.

EBOiR poinformował o przyznaniu kredytów w wysokości 173 mln zł na budowę dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 56 MW.

Pierwsza farma wiatrowa o mocy 40 MW powstanie w pobliżu Kuślina w województwie wielkopolskim, a drugi projekt o mocy 19 MW zostanie zrealizowany na terenie gminy Krzęcin w województwie zachodniopomorskim.

REKLAMA

Obie farmy wiatrowe zbuduje spółka WKN z grupy PNE AG notowanej na giełdzie we Frankfurcie.

PNE w pierwszym kwartale 2020 roku informował o ukończeniu budowy farmy wiatrowej Barwice, która powstała w północno-zachodniej części kraju i która składa się z 14 turbin Siemens o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 113 metry.

Sprzedaż energii elektrycznej dla farmy wiatrowej Barwice została zabezpieczona przez spółkę Sevivon należącą do PNE w aukcji w listopada 2018 roku. Po wygranej aukcji projekt został sprzedany jeszcze w tym samym roku firmie Wirtgen Invest Energy GmbH, reprezentowanej przez WiNRG GmbH.

Obecnie PNE jest ponadto w trakcie budowy farmy wiatorwej Jasna o docelowej mocy 132 MW, która powstaje w województwie pomorskim i która ma się składać z 34 turbin o jednostkowej mocy 3,4 MW. Ten projekt został sprzedany po wygranej aukcji firmie Stadtwerke München.

Realizowane przez WKN projekty Kuślin i Krzęcin są kolejnymi inwestycjami wiatrowymi w naszym kraju, w które angażuje się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wcześniej w tym roku EBOiR przyznał kredyty na zakup rozwijanych w naszym kraju projektów wiatrowych spółce Fonnes Sp. z o.o. związanej z fińską grupą Taaleri Energia. Pożyczka sięga 118 mln zł i została przyznana na zakup projektów, budowę i uruchomienie farm wiatrowych Mława o mocy 37,4 MW oraz Grajewo o mocy 14 MW.

REKLAMA

EBOiR przyznał kredyt także m.in. na budowę największej farmy wiatrowej w Polsce, która powstaje koło Słupska. Moc farmy wiatrowej Potęgowo budowanej przez izraelski Mashav wyniesie aż 219,5 MW. Inwestycja została objęta gwarancjami sprzedaży energii w systemie aukcyjnym w wyniku aukcji przeprowadzonej przez URE w listopadzie 2018 r. 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje też realizowane w systemie aukcyjnym farmy wiatrowe Polenergii – farmę wiatrową Dębsk o mocy 121 MW oraz farmę wiatrową Szymankowo o mocy 38 MW. Na pierwszą z tych inwestycji EBOiR miał przyznać finansowanie w wysokości 200 mln zł, a na drugą 53,5 mln zł. Obie farmy wiatrowe mają być gotowe w przyszłym roku.

EBOiR ma finansować ponadto projekty wiatrowe realizowane w naszym kraju przez spółki celowe francuskiego funduszu Quadran, który wcześniej przejął projekty rozwijane w naszym kraju przez EDF.

Chodzi m.in. o projekt Parczew o mocy 9 MW, na który EBOiR ma przyznać kredyt w wysokości 20 mln zł, czy projekt Września o takiej samej mocy, który otrzyma kredyt w wysokości 20,4 mln zł. 

Drugi z banków zaangażowany w najnowszą transakcję z WKN, BayernLB, również ma już doświadczenia w finansowaniu budowy farm wiatrowych w Polsce.

Wcześniej w tym roku bawarski bank informował o przyznaniu kredytów o wartości w sumie 225,15 mln zł na budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 51,8 MW, które w Polsce zrealizuje niemiecka spółka Pacifico Energy Partners GmbH.

Z informacji przekazanych przez bank wynika, że chodzi o projekty położone w północnej części Polski, które uzyskały gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym na podstawie aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 r. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.