Orlen wybrał doradcę w projekcie morskiej farmy wiatrowej

Orlen wybrał doradcę w projekcie morskiej farmy wiatrowej
Siemens Gamesa

Baltic Power, spółka zależna polskiego koncernu energetycznego PKN Orlen, zaangażowała OWC jako doradcę technicznego przy rozwoju projektu farmy wiatrowej o mocy 1,2 GW mającej powstać na Morzu Bałtyckim.

PKN Orlen poprzez swoją spółkę zależną Baltic Power posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW.

Obszar inwestycji obejmuje w przybliżeniu 131 kilometrów kwadratowych i znajduje się w odległości około 23 kilometrów od Choczewa i Łeby.

REKLAMA

OWC wesprze PKN Orlen w trakcie rozwoju projektu, zapewniając doradztwo techniczne obejmujące dostarczanie informacji technicznych, przygotowanie analiz i zaleceń dotyczących zagadnień związanych zarówno z projektem, jak i samym rynkiem, ale także zaangażowanie w przegląd i weryfikację dokumentacji projektu.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim jest jednym z kluczowych projektów PKN Orlen i wpisuje się w strategiczną wizję inwestowania w niskoemisyjne i zeroemisyjne źródła oraz palny osiągnięcia neutralności pod względem emisji do 2050 roku. PKN Orlen planuje rozpocząć budowę farmy wiatrowej w 2024.

OWC jest firmą inżynieryjno-geotechniczną w branży morskiej energetyki wiatrowej, oferuje m.in. usługi inżynieryjnego i technicznego badania due diligence. OWC jest częścią notowanej na giełdzie w Oslo grupy AqualisBraemar ASA.

REKLAMA

Polskie oddział OWC rozpoczął działalność w maju 2020 roku w celu wspierania projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

W wydanym przed kilkoma miesiącami raporcie na temat rozwoju offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego OWC informował, że tereny przybrzeżne Polski pokryte są różnymi rodzajami osadów, od gliny, poprzez drobnoziarnisty piasek i gruboziarnisty piasek, po żwir i kamienie przy pokładach osadów grubości od 50 do 100 metrów.

– Chociaż Polska może odnieść znaczne korzyści z dobrze ugruntowanego lokalnego łańcucha dostaw offshore, która jest więcej niż zdolna do wytwarzania fundamentów, takich jak monopale i pale, a także konstrukcje typu jacket, geologia oczekiwana na polskich obszarach Morza Bałtyckiego wskazuje, że rodzaj fundamentów turbin, które mają być tutaj zastosowane, powinien zostać dokładnie oceniony – komentował wnioski z raportu Łukasz Sikorski, dyrektor OWC w Polsce.

– Zidentyfikowaliśmy wiele kluczowych potencjalnych ryzyk związanych w geologią i geotechniką, takich jak głazy, złoża gazu, uskoki geologiczne, pokłady kredowe czy zmienność warunków glebowych wraz z niepewnością dotyczącą głębokości podłoża skalnego. Są to kluczowe zagrożenia, które deweloperzy powinni uwzględniać w ocenach swoich lokalizacji pod przyszłe projekty – podkreślał przedstawiciel OWC.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.