Google kupi energię wiatrową od Warrena Buffeta

Google kupi energię wiatrową od Warrena Buffeta
The Logo Smith, flickr cc-by

{więcej}Google będzie kupować energię produkowaną na farmach wiatrowych należących do funduszu MidAmerican Energy, którego właścicielem jest amerykański miliarder Warren Buffet.

Internetowy potentat porozumiał się z MidAmerican w celu zakupu energii dla swojego centrum serwerowego w Council Bluffs w stanie Iowa. Energia będzie produkowana na należących do MidAmerican farmach wiatrowych. W sumie chodzi o 407 MW. Do 2015 r. MidAmerican chce zbudować w stanie Iowa w sumie ponad 1 GW parków wiatrowych. 

Google inwestuje w OZE od kilku lat. Internetowy potentat posiada już udziały w kilkunastu projektach, a energia zasilająca infrastrukturę Google już w 34-procentach pochodzi z OZE, 22% pochodzi z instalacji należących do Google. 

REKLAMA

W ubiegłym roku Google zainwestował 200 mln dol. w farmę wiatrową Spinning Spur o mocy 161 MW, która została oddana do użytku w 2012 r. i która należy do amerykańskiego oddziału francuskiego koncernu energetycznego EDF, a także 75 mln dol. w projekt Panhandle 2, który powstaje w Teksasie. 

REKLAMA

Google inwestuje w energetykę wiatrową także w Europie. Zlokalizowane w Finlandii centrum komputerowe Google będzie kupować energię z farmy wiatrowej o mocy 72 MW, którą na północy Szwecji buduje niemiecka grupa ubezpieczeniowa Allianz. 

Oprócz sektora wiatrowego Google inwestuje też w energetykę słoneczną. Inwestycja Google w sektorze fotowoltaicznym to m.in. 103 mln dolarów wydane na zlokalizowany w Kalifornii projekt Imperial Valley Solar 1, którego moc ma wynieść 265,7 MW. 

Cel firmy z Doliny Krzemowej to pokrycie swoich potrzeb na energię w 100-procentach energią zieloną. Google nie precyzuje jednak, kiedy zamierza ten cel osiągnąć.

Niedawno umowę na sprzedaż energii z farm wiatrowych w stanie Iowa należących do MidAmerican podpisał też Facebook. Centrum serwerowe Facebooka w stanie Iowa będzie zasilane energią z farmy wiatrowej Wellsburg o mocy 138,6 MW. 

gramwzielone.pl