Orlen ma zgodę UOKiK na przejęcie farm wiatrowych

Orlen ma zgodę UOKiK na przejęcie farm wiatrowych
Fot. Gramwzielone.pl (C)

PKN Orlen uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu, o łącznej mocy około 90 MW. Tym samym spełniony został jedyny warunek zawieszający transakcję z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi. Po planowanej na kwiecień finalizacji transakcji Orlen będzie posiadać w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku. 

Transakcja zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obejmuje zakup trzech farm wiatrowych zlokalizowanych w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim.

Wszystkie farmy wiatrowe objęte są systemem zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi około 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

REKLAMA

Po przeprowadzonej akwizycji Grupa Orlen będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW.

Orlen posiada wśród swoich aktywów energetycznych także dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Koncern posiada również sieć linii o łącznej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia dostawy energii dla ok. 3 milionów odbiorców.

REKLAMA

W perspektywie najbliższej dekady Grupa Orlen na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii chce wydać łącznie 47 mld zł. Te pieniądze mają zostać zainwestowane głównie w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

Do 2030 roku koncern kierowany przez Daniela Obajtka chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW, liczonej według udziałów Grupy.

– Zgoda UOKiK na przejęcie przez PKN Orlen lądowych farm wiatrowych to ważny krok w budowie nowoczesnego koncernu multienergetycznego, z silnym segmentem energetycznym, opartym o czyste źródła wytwarzania. W strategii ORLEN2030 zapowiedzieliśmy, że w ciągu dekady zamierzamy osiągnąć 2,5 GW w odnawialnych źródłach energii i już dzisiaj konsekwentnie realizujemy ten plan. To odpowiedź nie tylko na kwestie regulacyjne, ale też oczekiwania naszych klientów i akcjonariuszy – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.