ZE PAK i Orsted planują wspólne inwestycje

ZE PAK i Orsted planują wspólne inwestycje
Orsted

ZE PAK i Orsted chcą budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Obie firmy wystąpią o pozwolenia lokalizacyjne pod budowę morskich farm wiatrowych. Jeśli ten plan się powiedzie, Orsted i ZE PAK stworzą Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem około 50 mln zł, który ma przyczynić się do tworzenia bezpieczeństwa społecznego w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki odchodzenia od węgla.

ZE PAK i Orsted to kolejne podmioty po PGE i Orlenie, które chcą włączyć się w rywalizację o prawa do obszarów na Morzu Bałtyckim, na których mają powstać farmy wiatrowe. Te inwestycje mają być realizowane w drugim etapie systemu wsparcia dla offshore, w którym inwestorzy będą konkurować o gwarancje sprzedaży energii w aukcjach. Wcześniej jednak muszą zabezpieczyć lokalizacje pod inwestycje w offshore.

Orsted uczestniczy w pierwszej fazie systemu wsparcia, w której mają powstać na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy 5,9 GW. W tym zakresie Duńczycy współpracują jednak z PGE – w ramach joint venture 50/50. Obie firmy przygotowuję budowę dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 2,5 GW, dla których już uzyskano indywidualną decyzję URE o przyznaniu gwarancji sprzedaży energii w formie tzw. kontraktów różnicowych. Obie farmy wiatrowe mają być gotowe już w latach 2026-27.

REKLAMA

Inwestując w offshore w drugim etapie wsparcia PGE chce współpracować z innymi państwowymi koncernami energetycznymi – Eneą i Tauronem, natomiast Orsted jako partnera wybrał kontrolowaną przez Zygmunta Solorza grupę energetyczną ZE PAK.

Teraz obie firmy zawarły porozumienie, które potwierdza ich aspiracje w zakresie budowy morskich farm wiatrowych, przy czym ZE PAK i Orsted na razie nie deklarują, jaką moc mogłyby osiągnąć ich morskie farmy wiatrowe.

– Połączenie sił pomiędzy ZE PAK i Orsted to gwarancja budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku w krótkim okresie, a tym samym szybkiego dostarczenia Polakom tańszej zielonej energii, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach – zapewnia Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Orsted jest największym i najbardziej doświadczonym na świecie inwestorem w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Duńska firma zbudowała już 28 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7,6 GW, które są zlokalizowane od USA, przez Europę po Azję i Pacyfik.

Celem strategicznym Orsted jest stworzenie portfela działających farm morskich o łącznej mocy 15 GW do 2025 r. i 30 GW do 2030 r. Ma to wymagać inwestycji o wartości 350 mld DKK (ok. 230 mld PLN), z których około 80 proc. zostanie przeznaczone na inwestycję w morską energetykę wiatrową i ekologiczny wodór.

REKLAMA

– Rozbudowa ekologicznych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim może przeciwdziałać zmianom klimatycznym przy jednoczesnym wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski. Z każdym postawionym gigawatem z morskiego wiatru, zmniejsza się zależność od importu paliw kopalnych. W morskiej energetyce wiatrowej, gdzie projekty o mocy 1-2 GW stają się już normą, specjalizujemy się w terminowym i zoptymalizowanym pod względem kosztów wdrażaniu z korzyścią dla odbiorców energii. Jestem przekonany, że dzięki lokalnemu know-how ZE PAK i globalnemu doświadczeniu Orsted, konsorcjum uda się dostarczyć czystą i tanią energię z morskiej energetyki wiatrowej do polskich domów i firm na czas i w zakładanym budżecie – zapewnia Rasmus Errboe z Orsted.

Fundusz dla Wielkopolski Wschodniej

Drugim elementem planu ZE PAK i Orsted ma być utworzenie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Wielkopolski Wschodniej, czyli regionu, w którym znajdują się należące do ZE PAK, stopniowo wygaszane elektrownie węglowe i kopalnie.

Jeśli konsorcjum ZE PAK i Orsted otrzyma pozwolenia lokalizacyjne pod budowę morskich farm wiatrowych, obie firmy deklarują przeznaczenie blisko 50 mln zł na utworzenie nowych miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki stopniowego wycofywania węgla, a także na inicjatywy edukacyjne i rozwój innowacyjnych gałęzi zielonej gospodarki.

– Nasz wspólny projekt to najlepszy sposób na szybkie i skuteczne wybudowanie farm wiatrowych na morzu. Gdy otrzymamy licencję na lokalizację farm, będziemy produkować i dostarczać mieszkańcom Polski tanią i czystą energię, a także stworzymy fundusz sprawiedliwej transformacji dla Wielkopolski Wschodniej. Sam region koniński i lokalne społeczności skorzystają również na naszych farmach dzięki wpływom podatkowym – komentuje Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

Budżet funduszu ma być uruchamiany w ramach rocznych transz, przy czym pierwsza transza powinna zostać uruchomiona tuż po otrzymaniu pozwolenia lokalizacyjnego dla offshore.

– Chcemy niezwłocznie zacząć wspierać działania edukacyjne i tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze zrównoważonej, zielonej gospodarki. Wspólnie z ZE PAK chcemy pokazać, że istnieje alternatywa dla Wielkopolski i jej mieszkańców zatrudnionych dzisiaj w jednym z największych w Polsce kompleksów górniczo-energetycznych węgla brunatnego, który wspiera bezpieczeństwo energetyczne tego regionu i całego kraju, a w przyszłości może się przekształcić w prężny ośrodek zielonych innowacji – dodaje Bartosz Fedurek, dyrektor w Orsted Polska odpowiedzialny za współpracę z ZE PAK.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.