Orlen chce postawić wiatraki przy rafinerii w Możejkach

Orlen chce postawić wiatraki przy rafinerii w Możejkach
PKN Orlen

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podczas spotkania z szefową litewskiego rządu Ingridą Simonyte poinformował, że polska grupa paliwowa chce budować na Litwie lądowe i morskie farmy wiatrowe.

Rozmowy prezesa PKN Orlen i premier Litwy dotyczyły m.in. dalszego rozwoju rafinerii w Możejkach i planowanych przez koncern inwestycji w energetykę wiatrową, wodór, a także małą energetykę jądrową.

Grupa Orlen ma planować inwestycje w lądowe farmy wiatrowe, które byłyby zlokalizowane przy rafinerii w Możejkach. Ich łączna moc ma wynieść 57 MW. Obecnie koncern jest na etapie podejmowania decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Farmy wiatrowe powinny częściowo pokryć zapotrzebowanie na energię litewskiej rafinerii Orlenu, które wzrośnie po wykonaniu zaplanowanych inwestycji. W Możejkach koncern zamierza zrealizować inwestycję w pogłębiony przerób ropy. Będzie to największy w historii Orlenu projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie, którego wartość szacowana jest na 641 mln euro. Jego realizacja ma zwiększyć uzysk produktów wysokomarżowych o 12 proc. – z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc. – a tym samym rentowność rafinerii. Obecnie koncern jest na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2024 roku i według szacunków Orlenu przyczyni się do wzrostu EBITDA Grupy o ok. 68 mln euro rocznie.

Orlen chce również inwestować na Litwie w morską energetykę wiatrową. Aby stało się to możliwe, zamierza przystąpić do najbliższej aukcji na koncesję na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW na litewskiej części Bałtyku.

Wodór i energia jądrowa

Plany dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej na Litwie łączą się z innymi inwestycjami Orlenu w tym kraju, które dotyczą produkcji wodoru. Mógłby on być wytwarzany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej.

Koncern dostrzega także potencjał do rozwoju małej energetyki jądrowej, który miał zostać zaprezentowany stronie litewskiej.

REKLAMA

Orlen podkreśla, że realizacja tych przedsięwzięć byłaby kolejnym etapem w transformacji energetycznej grupy, ale także krokiem do osiągnięcia przez Litwę neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Wiatrowe inwestycje Orlenu

Portfel PKN Orlen w energetyce wiatrowej istotnie zwiększył się przed rokiem, kiedy koncern podpisał z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi Taiga Inversiones Eolicas oraz Santander Energias Renovables umowę zakupu 100 proc. udziałów w spółce Nowotna Farma Wiatrowa, będącej właścicielem farm wiatrowych Kobylnica, Subkowy, Nowotna. Przejęte farmy wiatrowe mają łączną moc 89,4 MW i będą wytwarzać w skali roku około 280 MWh energii. Wartość transakcji wyniosła około 380 mln zł.

Po zrealizowaniu tej transakcji moc aktywów wytwórczych w Grupie Orlen wzrosła do 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe.

W perspektywie najbliższej dekady grupa Orlen chce zainwestować w nisko- i zeroemisyjne źródła energii łącznie 47 mld zł. Koncern ma inwestować przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Do 2030 roku Grupa Orlen chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych według udziałów Grupy Orlen).

Obecnie największą inwestycją Orlenu w obszarze energetyki wiatrowej jest projekt Baltic Power – morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW, powstającej w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power. Jej budowa, zgodnie z harmonogramem, planowana jest na lata 2024–2026. Zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa farma o mocy do 1,2 GW docelowo zasili nawet milion polskich gospodarstw domowych.

Na tej inwestycji nie kończą się jednak plany Orlenu dotyczące inwestycji w offshore w polskiej części Bałtyku. W planach Grupy jest także pozyskanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na morzu. Szacowana przez Orlen moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami to około 7 GW.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.