Axpo i Energix przedłużają współpracę

Axpo i Energix przedłużają współpracę
fot. Energix Polska

Izraelskie przedsiębiorstwo Energix, posiadające jedne z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, będzie przez kolejne 12 lat dostarczać energię z wiatru dla Axpo Polska. Instalacje wiatrowe Energix mają łączną moc zainstalowaną około 300 MW.

Umowa na odkup czystej energii zawarta pomiędzy Axpo Polska i Energix Group przewiduje odkup i usługi bilansowania energii elektrycznej pozyskiwanej z farm wiatrowych do 2034 roku. Spółki współpracują od 2015 roku, kiedy izraelskie przedsiębiorstwo weszło na rynek polski.

Energia objęta umową generowana jest przez pięć farm wiatrowych należących do Energix, zlokalizowanych w Baniach, Widuchowej, Sępopolu i Iławie (województwa zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie). Ich łączna moc zainstalowana wynosi około 300 MW, składają się ze 130 turbin wiatrowych i mogą generować średnią roczną produkcję na poziomie około 1 TWh.

REKLAMA

Zielona energia dla klientów

Przedłużenie współpracy z Energix sprawia, że Axpo staje się jednym z czołowych odbiorców energii z OZE w Polsce – obecny portfel obejmuje ponad 1,6 GW mocy zainstalowanej.

Dzięki współpracy między innymi z takimi spółkami jak Energix możemy oferować naszym klientom zieloną energię, która pozwala im zredukować swój ślad węglowy oraz długofalowo zabezpieczyć zakup energii – mówi Grzegorz Biliński, managing director Axpo w Polsce.

REKLAMA

Współpracujemy z Axpo już od 7 lat i jest to jeden z naszych najważniejszych partnerów biznesowych w Polsce – zaznacza Artur Violante, prezes zarządu Energix Polska. – Liczę, że wraz z rozwojem kolejnych naszych projektów będziemy sukcesywnie rozwijać także naszą współpracę z Axpo w Polsce.

Spółka Axpo Polska zaproponowała Energix Group elastyczne umowy PPA, w ramach których spółka może decydować, czy energia generowana przez farmy wiatrowe będzie rozliczana na podstawie rynku spot, czy też jej cena będzie zabezpieczana produktami terminowymi.

Axpo Polska jest częścią Grupy Axpo – największego producenta energii odnawialnej w Szwajcarii. Na polskim rynku działa od ponad 20 lat, oferując umowy PPA i rozwiązania w zakresie dostaw energii elektrycznej i gazu na bazie ustrukturyzowanych kontraktów długoterminowych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.