PGE z pozwoleniem na zagospodarowanie obszaru 43.E.1 na Bałtyku

PGE z pozwoleniem na zagospodarowanie obszaru 43.E.1 na Bałtyku
fot. EDF

Grupa PGE uzyskała największą liczbę punktów w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych w obszarze 43.E.1. Według spółki jest to równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na zagospodarowanie tej strefy.

Minister Infrastruktury – jako minister właściwy do spraw gospodarki morskiej – ogłosił wyniki kolejnego postępowania dotyczącego obszarów wyznaczonych do budowy morskich farm wiatrowych. Tym razem dotyczy ono strefy oznaczonej jako 43.E.1. 

Najwięcej punktów w otrzymała PGE Polska Grupa Energetyczna. Jak informuje spółka, obszar 43.E.1 znajduje się blisko realizowanych przez grupę morskich projektów wiatrowych oraz budowanego portu serwisowego w Ustce, co pozwoli na wykorzystanie efektu synergii i skali prowadzonej działalności.

REKLAMA

Daje nam to przewagę i wyróżnia spośród konkurencji, ponieważ pozwala na skrócenie procesów i optymalizację kosztów wielu zadań projektowych. Pozwolenie to, obok realizowanych trzech projektów morskich farm wiatrowych na morzu Bałtyckim o łącznej zainstalowanej mocy około 3,4 GW, to kolejny krok do osiągnięcia strategicznego celu Grupy PGE, jakim jest posiadanie co najmniej 6,5 GW zainstalowanych mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim do 2040 roku – komentuje wynik postępowania Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Morskie farmy wiatrowe w wyznaczonym na Bałtyku obszarze 43.E.1 realizować będzie spółka PGE Baltica 4.

Kto jeszcze?

Według ogłoszenia Ministra Infrastruktury z 9 stycznia 2023 roku oprócz PGE minimum kwalifikacyjne w postępowaniu osiągnęli wnioskodawcy: EDF Renewable Offshore Polska I, Cormano oraz POW-Polish Offshore Wind-Co.

REKLAMA

Wszystkie te spółki mogą według prawa w ciągu 14 dni złożyć odwołanie od decyzji ministra. Jeśli to zrobią, minister ma obowiązek je rozpatrzyć. Jeżeli nie złożą odwołania, będzie to oznaczało, że pozwolenie na budowę farm wiatrowych w lokalizacji 43.E.1 uzyskało PGE.

Postępowanie bez wyniku

Na początku stycznia br. minister ogłosił wyniki postępowania dotyczącego obszaru 53.E.1. Mimo że zgłosili się potentaci globalnego rynku offshore, żaden wykonawca nie został wybrany.

Według informacji resortu infrastruktury żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego – a konkretnie żaden z nich nie osiągnął „minimum kwalifikacyjnego w kryterium proponowanych okresów obowiązywania pozwolenia, w tym dat rozpoczęcia i zakończenia budowy i eksploatacji przedsięwzięcia” .

Więcej na ten temat w artykule: Minister nikomu nie udzieli koncesji na budowę MFW w jednej z lokalizacji.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.