BOŚ będzie inwestować w farmy wiatrowe

BOŚ będzie inwestować w farmy wiatrowe
Danish Wind Industry Association / flickr cc

„Rzeczpospolita” poinformowała, że należąca do grypy BOŚ Banku spółka BOŚ Eko Pro będzie handlować projektami wiatrowymi. Spółka liczy na zainteresowanie zakupem farm wiatrowych ze strony państwowych koncernów energetycznych.

Chcemy wchodzić w nowe obszary biznesu, tam, gdzie konkurencja jest ograniczona. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizowanie projektów farm wiatrowych „pod klucz” jako jedyny inwestor lub współwłaściciel informuje na łamach „Rzeczpospolitej” Bartłomiej Pawlak, prezes BOŚ Eko Profit.

Pierwszą transakcją BOŚ Eko Profit będzie sprzedaż farmy wiatrowej o mocy 6 MW w Pełczycach, której wartość BOŚ wycenia na 46 mln zł.

REKLAMA

W planach jest ponadto zakup projektu wiatrowego o mocy 20 MW, który BOŚ Eko Profit chce zrealizować razem z zagranicznymi partnerami. 

REKLAMA

Potencjalnymi kupcami projektów wiatrowych BOŚ Eko Profit mają być państwowe koncerny energetyczne szukające możliwości inwestowania w OZE. „RZ” podaje, że projektami wiatrowymi jest zainteresowana m.in. Enea. 

Jak podaje „Rzeczpospolita”, BOŚ Eko Profit szacuje, że inwestorzy posiadający projekty możliwe do ukończenia do końca przyszłego roku będą uzyskiwać finansowanie i szybko budować farmy wiatrowe, a po I kwartale 2015 r. na rynku wiatrowym nastąpi zastój, który potrwa aż do ogłoszenia pierwszej aukcji.

BOŚ Eko Profit S.A. jest członkiem Grupy Kapitałowej Banku Ochrony Środowiska S.A. Właścicielem 100% akcji spółki jest BOŚ S.A.

– Nasza strategia dopuszcza inwestycje w istniejące przedsiębiorstwa, ale koncentruje się na nowych projektach, gdyż na tym etapie najtrudniej pozyskać finansowanie zewnętrzne. W zależności od oceny projektu, jego rodzaju oraz celu inwestycyjnego możemy pełnić funkcje: bezpośredniego inwestora, pośrednika finansowego i doradcy w procesie pozyskiwania kredytu, a także instytucji wsparcia dla generalnego realizatora inwestycji (GRI) – zapewnia na swojej stronie internetowej BOŚ Eko Profit. 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”